Co to jest metoda wodna czyszczenia katalizatorów?

Katalizator jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu, a dokładniej układu wydechowego auta. Wykorzystuje się go w przypadku aut z silnikiem benzynowym i w dieslach. To urządzenie, które skutecznie usuwa zanieczyszczenia ze spalin samochodowych. Jednakże po pewnym czasie mogą osadzać się na nim elementy, które utrudniają jego prawidłowe działanie. Dowiedz się, co to jest metoda wodna czyszczenia katalizatorów.

Jak zbudowany jest katalizator samochodowy?

Prawidłowa nazwa katalizatora to reaktor katalityczny. Wyglądem przypomina puszkę, którą umieszcza się w rurze wydechowej auta. Może ona być bezpośrednio zlokalizowana na kolektorze wydechowym. Podstawą jest tutaj metalowa obudowa i rdzeń katalityczny. Może on być albo metalowy, albo ceramiczny. Wnętrze przyjmuje formę kanalików, które są pokryte palladem, platyną lub rodem. Dzięki temu dochodzi do rozłożenia szkodliwych substancji, które występują w spalinach.

Co prowadzi do zapchania katalizatora?

Istotne jest to, że nowoczesne reaktory katalityczne nie ulegają całkowitemu zapchaniu. Jednakże do takiej sytuacji może przyczynić się niewłaściwa eksploatacja. Co więcej, zdarza się, że taki stan rzeczy spowodowany zostaje ignorowaniem czasu wymiany. Postępowanie w ten sposób może doprowadzić do zatykania. Obecnie na rynku dostępne są wysokiej jakości katalizatory, które mogą mieć żywotność nawet do 200 tysięcy kilometrów. Inną przyczyną zatkania reaktora katalitycznego może być wymiana tego podzespołu na używaną część. Wykorzystanie innego starego katalizatora doprowadzi do usterki w każdej chwili, a poza tym to nielegalne. Wynika to z tego, że taki reaktor katalityczny traktowany jest jako odpad.

Co to jest metoda wodna czyszczenia katalizatorów i na czym polega?  

Jedną z technik czyszczenia katalizatorów jest metoda wodna. W tym przypadku wykorzystuje się nowoczesną maszynę i specjalistyczną chemię. Dzięki temu można skutecznie wyczyścić reaktor katalityczny. W ten sposób istnieje możliwość, aby też dobrze pozbyć się popiołu, który jest trudny do usunięcia w trakcie wypalania. To możliwe przez to, że woda jest podawana pod wysokim ciśnieniem. W trakcie tej metody dochodzi do rozbijania złogów agaru i sadzy. Wszystko to może przywrócić reaktorowi katalitycznemu właściwości bardzo podobne do fabrycznych.

metoda wodna czyszczenia katalizatorów

Metoda wodna czyszczenia katalizatorów, co warto o niej wiedzieć?  

Czyszczenie katalizatorów metodą wodną ma bardzo wiele istotnych zalet. Po pierwsze to tania technika i do tego niezwykle skuteczna. Niektórzy kierowcy nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak czyszczenie reaktorów techniką wodną. W takich okolicznościach decydują się oni na wymianę starego podzespołu na zupełnie nową część. Wówczas ponoszą znacznie wyższe koszty, ponieważ zakup nowego katalizatora nie należy do najtańszych inwestycji. Trzeba do tego również doliczyć koszty związane z wymianą omawianego podzespołu. Cena zależy do lokalizacji reaktora katalitycznego. Warto zauważyć fakt, że w sytuacji, w której katalizator wymaga rozcinania, wymiany rdzenia, ponownego zespawania koszt może nawet sięgać do kilkuset złotych.

Co to jest metoda wodna czyszczenia katalizatorów i dlaczego okazuje się tak potrzebna?

Czyszczenie katalizatora pozwala na przywróceniu sprawności tego podzespołu. Gromadzące się w tej części zanieczyszczenia prowadzą do obniżenia jego sprawności. W pewnych okolicznościach proces ten jest konieczny, a po drugie dzięki temu można przywrócić 10 procent osiągów.

Jakie są jeszcze inne sposoby czyszczenia reaktora katalitycznego?

Do prewencyjnego czyszczenia katalizatora wykorzystuje się jedną z dwóch metod. Jest to użycie specjalnego środka czyszczącego i rozpylacza, który posiada dostępność w dosłownie każdym warsztacie. W pierwszej kolejności zostaje użyty odpowiedni preparat, który stosuje się przez około 10 minut. Później do paliwa dolewa się dodatek. Dzięki temu można dobrze wyczyścić podzespół z zalegających tam osadów. Innym rozwiązaniem może być też użycie samego dodatku, który wlewa się do zbiornika. Trzeba pamiętać też o tym, że czyszczenie nie zawsze się sprawdza. Warunkiem użycia tej techniki jest pełna sprawność reaktora katalitycznego.

Na czym polega czyszczenie katalizatora z demontażem?

Inną metodą jest czyszczenie katalizatora z demontażem i to zabieg, który przeprowadza się w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Polega na wykorzystaniu wodoru na przeznaczonym do tego stanowisku. Specjaliści podkreślają, że czyszczenie reaktora katalitycznego powinno odbywać się co 15 tysięcy kilometrów. Wtedy z pewnością przyniesie to najlepsze efekty. Podzespół można też skutecznie wyczyścić, wykorzystując domową metodę przy użyciu kompresora. Kluczową czynnością jest tutaj przedmuchanie tego urządzenia z obu stron. Do tej czynności stosuje się ciśnienie na poziomie od 7 do 9 barów. W dalszej kolejności używa się piany w aerozolu przeznaczonej do czyszczenia gaźników. Po odczekaniu około 20 minut do środka wlewa się gorącą wodę pod odpowiednim ciśnieniem i przepłukuje reaktor katalityczny. Na końcu przedmuchuje się go kompresorem. Gdy katalizator nadal jest brudny, cykl czynności należy powtórzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button