Środek do czyszczenia DPF

Filtry cząstek stałych stanowią część samochodów z silnikami Diesla i benzynowych. Wymiana zapchanego filtra może naprawdę dużo kosztować. Czy można zrobić coś, co sprawi, że serwis nie pochłonie tak dużych środków finansowych? Jak działa środek do czyszczenia DPF?

Filtr cząstek stałych DPF, czyli co warto wiedzieć na jego temat?

Filtr cząstek stałych znajduje się w układzie wydechowym auta. Jego zadanie polega na wyłapywaniu szkodliwych substancji, zanim wydostaną się do atmosfery. Dzięki temu spaliny są znacznie czystsze niż dawniej. Jest to ogromna zaleta. Jednakże niestety często się zapycha. Dlatego pojawia się konieczność wypalenia filtra DPF. Wówczas trzeba rozgrzać sadzę do bardzo wysokiej temperatury, czyli takiej, która może nawet wynieść 600 stopni Celsjusza. Działanie przeprowadza się wówczas, gdy na desce rozdzielczej zapali się kontrolka DPF.

Dlaczego filtr DPF się zapycha?

Częściej do zapychania filtra dochodzi wtedy, gdy kierowca często jeździ samochodem na krótkich trasach. Dzieje się tak dlatego, że w takich okolicznościach filtr nie może osiągnąć potrzebnej temperatury dopalania. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zapchany filtr DPF ma negatywny wpływ na osiągi silnika. Co więcej, można wówczas zauważyć również wyraźnie większe zużycie paliwa.

Jakie zachowania wpływają jeszcze na szybsze zapychanie się filtra cząstek stałych?

Bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o częste zapychanie się filtra cząstek stałych ma także styl jazdy. Trzeba unikać przede wszystkim gwałtownego przyspieszania przy niskich obrotach.

Na czym polega regeneracja filtra cząstek stałych DPF?

Prędzej czy później pojawi się konieczność wyczyszczenia filtra cząstek stałych DPF. Jednakże prezentowaną czynność można trochę przesunąć w czasie. Osoby, które najczęściej jeżdżą tylko w mieście, powinny raz na jakiś czas udać się na dalszą przejażdżkę. Dzięki temu filtr osiągnie niezbędną temperaturę do tego, aby spalić cząstki, które się na nim osadziły. Specjaliści zalecają, aby taką procedurę przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu.

środek do czyszczenia DPF1

Czyszczenie filtrów cząstek stałych?

Czyszczenie filtra cząstek stałych bez konieczności przeprowadzania demontażu można wykonać samodzielnie. Wystarczy do tego zadania odpowiedni środek do czyszczenia DPF. Wówczas do zimnego filtra wprowadza się płyn. Dzięki temu zabrudzenia zostaną spalone w kilkanaście minut.

Jak często stosować środki do czyszczenia DPF?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od sposobu eksploatacji. Gdy jest ona odpowiednia, wówczas chemia do czyszczenia DPF będzie potrzebna tylko sporadycznie. Istotne jest to, aby wsłuchać się w swój samochód i działać, gdy pojawią się typowe symptomy zapchania filtra cząstek stałych.

Jaki środek do czyszczenia i regeneracji DPF stosować?

Najlepiej stosować wysokiej jakości preparat do czyszczenia DPF, na przykład: K2, czy też DPF Cleaner. Jeden i drugi płyn do mycia DPF doskonale poradzi sobie z rozpuszczeniem nagromadzonych osadów z węgla i popiołu. Należy zdawać sobie sprawę również z tego, że po zastosowaniu produktu, jakim jest środek do DPF należy koniecznie udać się na półgodzinną przejażdżkę.

Jak działają środki do czyszczenia filtra DPF?

Każdy płyn do płukania DPF ma podobną zasadę działania. Czyszczenie filtrów cząstek stałych odbywa się w tym przypadku przez rozbijanie i usuwanie z filtra osadów z węgla. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że częsta jazda na dłuższych trasach przyczynia się do tego, że stosowanie rozwiązania, jakim jest płyn do czyszczenia filtra cząstek stałych, może okazać się niepotrzebne. Warto wspomnieć o tym, że każdy środek do czyszczenia i regeneracji DPF ma swoje ograniczenia. Zatem, gdy zalegający popiół będzie zbyt duży, procedura przeprowadzana przy pomocy płynu do czyszczenia DPF będzie niewystarczająca. Wówczas koniecznie trzeba udać się do dobrego warsztatu samochodowego.

Dlaczego nie można usuwać filtra cząstek stałych?

Wiele osób niestety decyduje się na usunięcie filtra cząstek stałych DPF. Jednakże nie należy przeprowadzać takiej praktyki, ponieważ nie jest to zgodne z przepisami. Co więcej, można za to dostać duży mandat. Wynika to z tego, że samochód bez filtra DPF nie spełnia norm homologacyjnych i emisji spalin. Dlatego, gdy funkcjonariusze policji wykryją, że samochód jest pozbawiony DPF mogą wlepić karę w wysokości 500 złotych. Warto również powiedzieć o tym, że auto bez filtra raczej nie przejdzie badania technicznego, czyli nie zostanie dopuszczone do ruchu.

Filtr cząstek stałych jest bardzo ważnym elementem układu wydechowego każdego samochodu. Dzięki temu do atmosfery nie przedostaje się tak wiele zanieczyszczeń. Istotne jest to, aby systematycznie dbać wypalanie sadzy, a także przeprowadzać regularną kontrolę układu wydechowego. Warto także stosować od czasu do czasu profesjonalne środki do czyszczenia filtra DPF. Dzięki temu konieczność wymiany części pojawi się znacznie później. Co więcej, filtr będzie również w lepszym stanie, dlatego koszty będą niższe. W ten sposób kierowca zadba nie tylko o swój samochód, ale także o budżet domowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button