Czy warto kupić używaną turbinę?

Wykorzystanie używanej turbosprężarki może wydawać się bardzo dobrym pomysłem. Jednakże, czy tak jest rzeczywiście? Czy warto kupić używaną turbinę? Dowiedz się, z tego artykułu!

Czy warto kupić używaną turbinę? Turbosprężarki niewiadomego pochodzenia

Przy inwestycji w używaną turbinę zawsze jest ryzyku, że będzie ona wadliwej jakości. Turbosprężarki z tak zwanej drugiej ręki mogą pochodzić z aut powypadkowych. Często odzyskuje się część z silników, które się zużyły lub też uległy bardzo poważnym awariom. Wówczas nie można się niczego dobrego spodziewać po turbosprężarce. Szansa na to, że taka sprężarka wytrzyma długo, jest raczej marna.

Używane turbiny samochodowe. Kłopot z odpowiednim dobraniem części

W przypadku używanej turbosprężarki może pojawić się kłopot z odpowiednim dobraniem tej ważnej części. Wynika to z braku czytelności ich tabliczek znamionowych. Co więcej, sprzedawcy nie przejmują się raczej szczegółami. Ważna jest marka samochodu, z którego pochodzi turbina, a model ma już niestety mniejsze znaczenie. Jest to niewystarczająca ilość informacji do tego, aby dobrze dobrać turbinę.

Czy warto kupić używaną turbinę? W jakich okolicznościach opłaca się kupno używanej turbosprężarki?

Są jednak przypadki, w których kupno używanej turbiny jest po prostu bardziej opłacalne. Może to być sytuacja, w której doładowanie turbo jest tak uszkodzone, że nie pomoże już żadna regeneracja. Wtedy można kupić używaną turbinę i poddać ją regeneracji lub starannemu przeglądowi w serwisie samochodowym. Takie rozwiązanie wydaje się rozsądniejsze niż zakup zupełnie nowej części.

Turbosprężarki — czy warto kupować używane? Nie każda używana turbosprężarka jest wadliwa

Oczywiście nie jest tak, że każda używana turbosprężarka jest wadliwa. Oczywiście ryzyko jest tutaj dość spore. Pojawia się niebezpieczeństwo, że po montażu używanej części będzie trzeba ją z powrotem wymontowywać ze względu na niesprawne działanie. Może się tak stać nawet wtedy, gdy sprzedawca zapewnia nam gwarancję rozruchową. Wówczas będą czekać na kierowcę duże koszty związane z robocizną.

Czy warto kupić używaną turbinę

Używana czy regenerowana sprężarka? Jakie rozwiązanie będzie zatem najlepsze?

Warto zatem kupić używaną turbinę, ale po regeneracji. Wytrzymałość takiego doładowania turbo zależy od kilku istotnych czynników. Pierwszym ważnym elementem jest jakość montowanych części zamiennych. Nie bez znaczenia jest też wiedza techniczna, praktyczna i teoretyczna mechaników, którzy przeprowadzali taką regenerację. Regenerowana turbosprężarka, w której proces wykonano zgodnie z procedurami i standardami producenta, jest dużo lepszym rozwiązaniem niż zakup doładowania turbo z nieznanego źródła.

Proces regeneracji sprawia, że część poddaje się dokładnemu czyszczeniu i rozbiórce. Następnie wymienia się wszystkie niesprawne elementy, a na końcu wszystkie parametry tak zregenerowanego turbo poddaje się testom na nowoczesnych stołach probierczych. Uzyskanie pozytywnego wyniku stanowi podstawę do wydania turbosprężarki do sprzedaży. Kupujący otrzymuje potwierdzenie pełnej sprawności doładowania turbo. Istotne jest także to, że wytrzymałość części poddanej temu procesowi porównywalna jest do nowej turbosprężarki. Dlatego jest to naprawdę świetne rozwiązanie.

Używana czy regenerowana sprężarka? Jakie są najważniejsze zalety regenerowanej turbosprężarki?

Regenerowana turbina ma wiele cennych zalet. Jest to wspaniała alternatywa dla nowego doładowania turbo. Korzyści w tym przypadku są dwie, ale za to bardzo ważne. Istotnym atutem jest cena. Należy podkreślić fakt, że regenerowana turbosprężarka jest od dwóch, a czasami nawet cztery razy tańsza niż zakup nowej części. Należy pamiętać o tym, że zregenerowane turbo pracuje tak samo efektywnie, jak nowy produkt. Dlatego kierowca z pewnością nie dostrzeże negatywnych zmian w dynamice silnika.

Czy warto kupić używaną turbinę

Co zrobić, aby przedłużyć żywotność turbodoładowania?

Turbodoładowanie, jak każda część w samochodzie po pewnym czasie ulega uszkodzeniu. Jednakże można podjąć działania, które przedłużą żywotność tej ważnej części. Po pierwsze trzeba systematycznie wymieniać olej i filtry. Najlepiej przeprowadzać taką czynność raz na rok lub co 15 tysięcy kilometrów. Co więcej, warto również inwestować w droższe oleje oparte o PAO, czyli laboratoryjnie syntezowane polialfaolefiny. Takie preparaty dużo lepiej znoszą trudne warunki eksploatacji i wysoką temperaturę. Kolejna kwestia dotyczy tego, aby raczej delikatnie obchodzić się z pedałem gazu. Dzięki temu silnik nie osiągnie maksymalnej temperatury.

Należy mieć na uwadze to, że niedogrzany olej dużo gorzej smaruje łożyska turbosprężarki i prowadzi do ich szybszego wyeksploatowania. Na koniec doradzamy też, aby nie wyłączać silnika zaraz po zakończeniu jazdy. Ma to duże znaczenie szczególnie wtedy, gdy poruszaliśmy się naszym samochodem z bardzo dużą prędkością. Dlatego, gdy jednostkę pozostawimy włączoną przez kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund, lepiej potraktujemy turbinę, która odwdzięczy się znacznie dłuższą żywotnością.

Turbosprężarka jest bardzo ważną częścią w samochodzie. Dlatego, gdy dojdzie do jej uszkodzenia, raczej należy unikać kupowania używanej części. Lepszym rozwiązaniem będzie używane doładowanie turbo, ale po regeneracji. Wtedy zyskujemy gwarancję, że element jest w pełni sprawny i do tego takie turbiny wytrzymują tyle samo, co zupełnie nowa część, a są dużo tańsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button