Całkowite usunięcie zaworu EGR – czy jest możliwe?

Prawdą powszechnie znaną jest fakt, że każdy pojazd mechaniczny składa się z wielu skomplikowanych systemów, które wzajemnie na siebie oddziałują. Zdarza się czasem, że z istnienia poszczególnych elementów nawet nie zdajemy sobie sprawy. Jednym z nich jest z pewnością zawór EGR (Exhaust Gas Recirculation), który, choć mniej znany, pełni w pojeździe bardzo ważną funkcję. Warto przy tym wiedzieć, że, mimo swojej istotnej roli, może się okazać, że będzie niezbędne usunięcie zaworu EGR. Kiedy powinno się rozważyć taki krok i w jaki sposób zrobić to bezpiecznie?

Zawory recyrkulacji spalin EGR — dlaczego są takie ważne?

Nie da się ukryć, że zawór EGR stanowi integralną część wnętrza samochodu. Jego głównym zadaniem jest kontrola oraz zmniejszenie emisji spalin. Jest to proces niezwykle istotny w dzisiejszych czasach, kiedy ograniczenie generowania szkodliwych dla atmosfery gazów stało się kluczowym wyzwaniem dla twórców nowoczesnych aut. Niestety, jak w każdym systemie opartym na skomplikowanych mechanizmach, także i w tym przypadku może okazać się, że konieczna będzie wymiana, a nawet całkowite usunięcie zaworu EGR. W jakich sytuacjach należy to zrobić?

Całkowite usunięcie zaworu EGR - czy jest możliwe?

Usterki zaworu EGR — kiedy uszkodzenia stają się nieodwracalne?

Specjaliści w dziedzinie mechaniki są zgodni co do tego, że usunięcie zaworu EGR jest wyjściem ostatecznym. Uszkodzenie lub inna nieprawidłowość muszą być na tyle poważne i nienaprawialne, że nie będzie już absolutnie żadnego wyjścia. O jakich usterkach mowa?

Kiedy dojdzie do tego, że zawór EGR zablokuje się w pozycji otwartej, silnik przestaje pracować w równym rytmie. Sytuacja ta zaburza ponadto prawidłowy przepływ spalin. Nieprawidłowości te mogą mieć poważne konsekwencje dla pracy całego układu. Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?

Niepokojące będą z pewnością komunikaty związane z pracą silnika. Jeśli na wyświetlaczu w naszym samochodzie pojawi się kontrolka “check the engine”, może to już być znak, że nie wszystko działa w naszych czterech kółkach prawidłowo. Alarmującym sygnałem może być także zmniejszenie mocy silnika, szczególnie kiedy nie obserwujemy w pojeździe innych awarii. Zaniepokoić powinny nas również trudności z odpaleniem silnika lub brak rytmu na jałowym biegu. Jeśli zauważymy którykolwiek z podobnych objawów albo naszą czujność wzbudzi inna niż zwykle praca silnika, powinniśmy niezwłocznie zasięgnąć opinii specjalisty.

Specjalistyczny serwis z pewnością będzie potrafił prawidłowo określić problem. Należy przy tym mieć świadomość, że dobry mechanik będzie w stanie nie tylko właściwie zdiagnozować usterkę, ale również zaproponować bezpieczne rozwiązanie. Ponieważ usunięcie zaworu EGR jest wyjściem ostatecznym, w pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć jego wymianę, regenerację lub zaślepienie. Jest to opcja zdecydowanie bezpieczniejsza. W praktyce bowiem, usunięcie filtra EGR oznacza całkowite wyłączenie ważnej dla pojazdu funkcji. Pozbywając się tej części, musimy mieć pewność, że zajmie się tym sprawdzony i wykwalifikowany zespół mechaników, którzy przeprowadzą cały proces, bazując na umiejętnej obsłudze legalnego oprogramowania. Tylko doświadczeni specjaliści będą w stanie prawidłowo obsłużyć sprzęt, aby całość przebiegła bez komplikacji i zapewniła bezpieczeństwo kierowcy pojazdu na przyszłość.

Całkowite usunięcie zaworu EGR - czy jest możliwe?

Co zrobić, aby nie usuwać zaworu EGR?

Warto podkreślić, że całkowite usunięcie zaworu EGR powinno być bardzo dobrze przemyślane. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję, dobrze jest wziąć pod uwagę także alternatywne rozwiązania.

W wielu przypadkach możliwa jest wymiana zaworu lub takie jego zaślepienie, które nie wymaga zastosowania radykalnych środków. Wówczas można posiłkować się doraźnymi naprawami, które de facto mogą pomóc rozwiązać problem na jakiś czas. Mowa na przykład o czyszczeniu silnika oraz poszczególnych podzespołów z nalotów oraz nagromadzonych pozostałości spalin. Takie działanie nie tylko wpływa na wydajność silnika, ale również zapobiega występowaniu innych niepożądanych usterek. Oczywiście należy mieć świadomość, że nie jest to opcja, którą można stosować w nieskończoność. Usprawnianie działania zaworu EGR jest skuteczne tylko przez jakiś czas. Przyjmuje się, że jest ono zasadne do czasu przejechania 60 – 80 tysięcy kilometrów. Po tym czasie konieczna będzie wymiana zaworu na nowy. Próby regeneracji z pewnością będą jednak dobrym sposobem na przedłużenie żywotności mechanizmu.

Usunięcie zaworu EGR — czy to na pewno bezpieczne?

W branży motoryzacyjnej głosy na temat całkowitego usunięcia zaworu EGR są podzielone. Niektórzy sądzą, że jest to sposób nielegalny i nie powinno przeprowadzać się tego rodzaju zabiegów. Uważa się, że w ten sposób pojazd mechaniczny bezpowrotnie traci jedną ze swoich funkcji. Działanie to zauważalnie upośledza jego pracę, a także zwiększa emisję spalin. W praktyce jednak, jeśli skorzystamy ze sprawdzonego serwisu, który ma doświadczenie w tym zakresie, możemy zauważalnie usprawnić pracę naszego silnika. Przeprowadzenie całego procesu w profesjonalnym punkcie gwarantuje, że spalin będzie mniej, a my będziemy cieszyć się większym komfortem jazdy. Oczywiście przed przystąpieniem do działania, dobrze jest swoją decyzję dokładnie przemyśleć, w oparciu o wskazania i sugestie specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button