DPF how to clean

Obecność filtra DPF to element obowiązkowy w naszych czterech kółkach. Aby zniwelować szkody, jakie każdego dnia wyrządza środowisku motoryzacja, wdrożono liczne środki naprawcze. Jednym z nich jest montaż specjalistycznego urządzenia, którego zadaniem jest oczyszczanie spalin z toksycznych cząstek, które w normalnych warunkach przedostawałyby się do atmosfery. Element ten ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy i wydajności silnika, dobrze więc znać takie zagadnienia, jak DPF how to clean.

Filtr DPF, dlaczego jest taki ważny?

Podstawową sprawą, jaką należy sobie uświadomić, jest to, że korzystanie z pojazdów mechanicznych na co dzień przyczynia się do znaczącego pogorszenia stanu środowiska. Już jakiś czas temu opracowano więc metodę na to, aby choćby w minimalnym stopniu, poprawić jakość atmosfery.

Jednym ze sposobów na to jest stosowanie specjalnie opracowanego urządzenia, jakim jest filtr cząstek stałych. Jego praca ma przede wszystkim na celu oczyszczenie powstałych ze spalin ze szkodliwych elementów. Dzięki temu do atmosfery przedostają się neutralne związki, pozbawione toksycznego charakteru. Należy jednak mieć świadomość, że urządzenie to jest każdego dnia bardzo silnie eksploatowane. Dlatego jest jednym z tych podzespołów, które zużywają się w naszych czterech kółkach najszybciej. Jest to jednocześnie bardzo kosztowna część, dlatego większość kierowców odwleka chwilę, kiedy należy wymienić ją na nową. Na szczęście można próbować poprawić wydajność tego elementu. Zanim filtr DPF zużyje się całkowicie, można przedłużyć jego żywotność za pomocą procesu oczyszczania. W jaki sposób przeprowadzić prawidłowo ten zabieg? Na co zwrócić uwagę podczas stosowania tego elementu na co dzień?

Filtr cząstek stałych – dlaczego zużywa się tak szybko?

W przypadku analizowania możliwości i funkcjonalności filtra DPF kluczowy jest fakt, że stanowi on integralną część układu wydechowego. Od pewnego czasu jego obecność w pojazdach z silnikiem Diesla jest koniecznym wymogiem. Warto jednak wiedzieć, że jego praca jest ściśle sprzężona z funkcjonowaniem silnika. Przez cały czas działa on na najwyższych obrotach, oczyszczając spaliny z niepożądanych składników. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka sposobów, aby skutecznie wydłużyć żywotność i wydajność tego urządzenia.

Intensywna eksploatacja to jednak niejedyny powód, dla którego filtr DPF zużywa się tak szybko. Wpływ na to ma również nasz styl jazdy oraz sposób podróżowania. Najtrudniej mają ci kierowcy, którzy przemieszczają się głównie w obrębie miasta. Wówczas pojazd nie ma możliwości wejść na wyższe obroty. W takiej sytuacji większe ilości pozostałości spalin odkładają się wewnątrz urządzenia, a silnik nie inicjuje procesu samooczyszczania.

DPF how to clean 2

Filtr DPF – w jaki sposób go oczyszczać?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które zapewnią większą żywotność tego podzespołu. Część z nich można przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności oddawania auta do serwisu. Należy mieć jednak przy tym świadomość, że wymaga to elementarnej wiedzy i pewnego wyczucia. Jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości, z pewnością znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zdanie się na profesjonalistów.

Jedną z możliwości oczyszczenia filtra cząstek stałych jest zakup i zastosowanie specjalistycznego preparatu. Umożliwia on regenerację urządzenia i pozbycie się pozostałości z procesu spalania. Należy jednak wiedzieć, jak dokładnie przeprowadzić taki zabieg z użyciem środka czyszczącego. W niektórych przypadkach dopuszcza się również użycie myjki ciśnieniowej. Dobrze jednak mieć na uwadze, że jeśli robimy to po raz pierwszy lub mamy jakieś obawy czy wątpliwości, najlepiej poprosić o pomoc sprawdzony serwis samochodowy. Dzięki temu ryzyko wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości i błędów będzie mniejsze.

DPF how to clean during driving?

Warto ponadto wiedzieć, że jednym ze sposobów oczyszczania filtra DPF jest przeprowadzenie procesu spalania sadzy. Najłatwiej wykonać taki zabieg, jadąc samochodem w dalszą trasę. Dzięki temu pojazd będzie mógł wejść na wyższe obroty, co z kolei zainicjuje proces samoczyszczenia. Pozostałe cząstki ulegną spaleniu, co wpłynie na wydajność i sprawność całego układu. Co więcej, regenerację filtra cząstek stałych można także uzyskać, podłączając nasze cztery kółka do specjalnego komputera. Wiąże się to jednak z koniecznością wizyty w profesjonalnym serwisie, który przeprowadzi nas przez ten proces. Dzięki temu my nie będziemy musieli się niczym martwić.

Czyszczenie filtra DPF w serwisie samochodowym, czyli DPF how to clean professionally

Doświadczeni kierowcy zwykle potrafią samodzielnie przeprowadzić zabieg czyszczenia filtra cząstek stałych. Sam w sobie nie jest to bowiem skomplikowany proces, ale wymaga od przeprowadzającej go osoby pewnych umiejętności i wyczucia. Warto jednak pamiętać, że nie musimy zajmować się tym na własną rękę, jeśli mamy jakiekolwiek obawy. Zamiast rwać włosy z głowy, że nasze auto pracuje gorzej i mniej wydajnie, wystarczy skierować się po pomoc do profesjonalnego punktu. W tego rodzaju serwisie wykwalifikowani mechanicy nie tylko dokonają przeglądu naszego pojazdu, ale również zaproponują nam najlepsze możliwe rozwiązanie. W zależności od aktualnej kondycji filtra DPF wskażą oni dostępne opcje. Za ich pośrednictwem możemy wykonać zarówno czyszczenie inicjowane przez komputer pokładowy, jak i regenerację ręczną, którą przeprowadza się na zdemontowanym urządzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button