Prawne skutki wycięcia filtra DPF z samochodu

 

Coraz to nowsze, restrykcyjne przepisy zaostrzają kary nałożone na właścicieli pojazdów z wyciętym filtrem cząstek stałych. Prawne skutki wycięcia filtra DPF mogą niedługo zrównać się w Polsce z tymi, które obowiązują za granicą na terenie Unii Europejskiej. Na zachodzie są one dużo wyższe, dlatego kierowcy ściślej przestrzegają przepisów. Jak sprawdzić, czy samochód ma dpf? Brak dpf a przegląd techniczny? Jesteś posiadaczem auta z filtrem cząstek stałych albo zamierzasz taki nabyć? Powinieneś to wiedzieć – prawne skutki wyjęcia filtra DPF z samochodu.

Prawne skutki wycięcia filtra DPF

Z prawnego punktu widzenia  odpowiedź jest jasna i klarowna. Usunięcie filtra cząstek stałych jest nielegalne.  W przypadku różnego rodzaju naruszeń, właściciel samochodu zostanie ukarany. Już teraz w przypadku zatrzymania przez policję, kierowca kierujący samochodem z wyciętym filtrem DPF dostanie mandat w wysokości 500 zł, a do tego zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu. Tym bardziej że już niedługo nawet patrole policji będą mogły w kilka minut sprawdzić poziom emisji spalin. Dodatkowo polskie prawo staje się coraz bardziej stanowcze w tej kwestii i należy oczekiwać bardziej rygorystycznych przepisów. Auto bez filtra DPF nie powinno się dopuszczać do ruchu, ponieważ nie spełnia warunków technicznych homologacji. Pomijając nawet kwestie prawne, jazda bez filtra dpf bądź jazda z niedziałającym właściwie, skutkuje doprowadzeniem do większego zużycia podzespołów.

Jak wygląda sytuacja w przypadku DPF a przegląd techniczny? Jeśli okaże się, że pojazd ma wycięty filtr cząstek stałych, nie przejdzie badania okresowego. Zdarza się tak, że nawet diagnosta, może do końca nie zorientować się, czy jest filtr, czy nie. Ponieważ po wycięciu zostawia się obudowę oraz czujniki. Jednak nie tylko jest to działanie na skrócenie żywota pojazdu, ale także granie na zwłokę. W przypadku dojścia do prawdy, poprzez użycie dymomierza bądź innych metod, kierowca musi liczyć się z kosztem nawet 4000 zł za nowy DPF plus koszty montażu. Prawne skutki wycięcia filtra dpf rosną z roku na rok, dlatego nie należy spodziewać się ulg, w przypadku gdy wyjdzie, że oszukiwaliśmy w tej kwestii.

Prawne skutki wycięcia filtra DPF z samochodu
Prawne skutki wycięcia filtra DPF z samochodu

Jak sprawdzić, czy auto ma DPF

Filtr DPF musi posiadać każdy pojazd z silnikiem diesla, spełniający tym samym normę emisji spalin Euro 4. Podobnie ma to miejsce w nowszych normach euro 5 i 6. Dlatego filtr montuje się fabrycznie, a informacja o nim powinna być widoczna w trakcie odkodowania numeru VIN. Dlatego każdy, kto chce zakupić samochód z silnikiem diesla, który teoretycznie powinien spełniać wspomniane normy powinien sprawdzić kilka istotnych rzeczy. W innym przypadku wszystkie kłopoty z wyciętym filtrem dpf spadną na niego. Kluczowe jest sprawdzenie fabrycznego montowania, po roczniku i numerze VIN pojazdu. Można również uzyskać takiej informacji zapytania bezpośrednio importera danej marki samochodów. Jeśli okaże się, że auto posiada filtr dpf, najlepiej skontrolować jego obecność w wiarygodnym warsztacie samochodowym przed zakupem.

Jak sprawdzić, czy samochód ma DPF – sprawdzona metoda

Jednym ze sposobów, który zalecają specjaliści jest po prostu sprawdzenie kocówki rury wydechowej. Należy oczywiście zachować szczególną ostrożność podczas tego „testu” i nie robić tego na gorącym silniku! Czynność polega na włożeniu palca w rurę wydechową. Jeśli w niej będzie osadzona gruba warstwa sadzy, oznacza to jednogłośnie brak filtra DPF lub jego uszkodzenie. Dlaczego taka diagnoza? Prawidłowo działający filtr cząstek stałych zatrzymuje nawet 97% zanieczyszczeń, a w tym sadzę. Dlatego nie ma możliwości, żeby końcówka rury wydechowej była aż tak ubrudzona. Jest to pierwszy sygnał do tego, że coś jest nie tak, i należy poczynić kolejne kroki w tym aspekcie.

Prawne skutki wycięcia filtra dpf z samochodu mówią jednoznacznie, że jest to zabieg nielegalny. Mimo to kierowcy nadal bezkarnie dopuszczają się tego precedensu, nie obawiając się skutków, jakie może przynieść takie zachowanie. Chociaż także trzeba przyznać, że świadomość kierowców rośnie, i decydują się o bezpieczniejsze metody, typu regeneracja filtra, niż jego całkowicie usunięcie z pojazdu. W pewnym stopniu nie ważne, czy dzieje się tak dlatego, że obawiają się o uszkodzenie innych części w samochodzie, a może odzywa się w nich troska o środowisko. Nie mniej jednak bardzo ważne jest budowanie świadomości w społeczeństwie, ponieważ przyniesie względy ekologiczne w postaci lepszej jakości powietrza. Eksploatacja samochodu również będzie przebiegała bez większych kłopotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button