Turbosprężarka to część samochodowa pełniąca ważną rolę w procesie zwiększania mocy silnika spalinowego. Urządzenie składa się ze sprężarki i turbiny, które odpowiadają za dostarczanie tlenu utrzymanego pod określonym ciśnieniem do komory spalania. Sprawnie działająca turbosprężarka chroni przed nadmiernym zużyciem paliwa i zmniejsza emisję toksycznych dymów do atmosfery. Jak każda część samochodowa, wymaga jednak systematycznej kontroli w warsztacie, a także przeprowadzenia okazjonalnej regeneracji i kalibracji. W przeciwnym wypadku moc silnika ulegnie widocznemu zmniejszeniu, a samochód przejdzie w tryb awaryjny. Na czym polega kalibracja turbosprężarki? Jak ją wykonać i na co zwrócić uwagę, aby urządzenie prawidłowo spełniało swoje zadania?
Na czym polega kalibracja?
Kalibracja turbosprężarki to ostatni etap jej regeneracji. Polega na regulacji mechanizmu zmiennej geometrii kierownic turbiny i aktuatora w sposób zgodny z ustawieniami fabrycznymi producenta. Przeprowadzenie powyższych działań przywraca pełną moc silnika i ochrania osprzęt samochodu przed uszkodzeniem.
Kalibrację można przeprowadzić samodzielnie. Jest to jednak niezalecane ze względu na wysokie ryzyko popełnienia błędu. Aby mieć pewność, że urządzenie będzie działać poprawnie, zdecydowanie warto skorzystać z usług warsztatu samochodowego. Należy pamiętać o tym, aby wybrany punkt kontroli pojazdów posiadał doświadczenie w naprawach turbin oraz specjalny analizator VNT. Da to gwarancję, że kalibracja turbosprężarki zostanie przeprowadzona prawidłowo bez szkody dla pozostałego osprzętu.
Kalibracja turbosprężarki: jak ją wykonać?
W celu regulacji mechanizmu zmiennej geometrii i aktuatora należy założyć zregenerowaną turbosprężarkę na analizator VNT, po czym postępować zgodnie z wyświetlanymi na ekranie instrukcjami producenta. Pierwszym krokiem jest odpowiednie ustawienie długości sztangi oraz śruby regulacyjnej zderzaka. Ma to na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania zaworu upustowego. Regulacja śrub wymaga doskonałej precyzji. Nadmierne skrócenie długości sztangi skutkuje bowiem zbyt wielkim wzrostem ciśnienia, które w efekcie może doprowadzić do zniszczenia silnika. Zbyt wielkie wydłużenie śruby spowoduje z kolei całkowite otworzenie zaworu i zanik naporu powietrza. Z powyższych względów regulację śrub dobrze jest powierzyć w ręce specjalisty.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie przepływu powietrza oraz ciśnienia doładowania sprężarki w trzech pozycjach — zamknięcia, połowicznego zamknięcia i otwarcia zaworu upustowego. Podczas dokonywania obu tych pomiarów, nie należy zapominać o jednoczesnym monitorowaniu obrotów turbiny. Następnie należy sprawdzić pozycję zaworu podciśnieniowego oraz jej parametry. Po przeprowadzeniu powyższych działań dobrze jest również przetestować szczelność oleju, a także przeprowadzić kontrolę dźwięku i rezonansu turbiny. Nietypowe odgłosy czy trzepotanie są bowiem sygnałami niepoprawnego działania turbosprężarki wymagającego dodatkowych oględzin i napraw.
Jak ochraniać urządzenie przed zniszczeniem?
Aby wydłużyć żywotność turbosprężarki, zdecydowanie warto przeprowadzać częste przeglądy wszystkich wewnętrznych układów samochodu. W szczególności należy unikać problemów ze smarowaniem, spowodowanych za niskim ciśnieniem oleju, jego zanieczyszczeniem paliwem czy rzadkim korzystaniem z pojazdu. Zbyt niski poziom oleju w jednostce spalinowej prowadzi bowiem do przebarwień termicznych i wypalenia łożysk turbosprężarki. W efekcie urządzenie ulega nieodwracalnym uszkodzeniom i konieczna jest jego całkowita wymiana.
Podczas eksploatacji auta należy unikać jazdy na krótkich dystansach, a także rozgrzewać silnik na postoju przez około 20 sekund przed wyruszeniem w drogę. Nie wolno również zapominać o częstej wymianie oleju silnikowego na nowy o jak najwyższej jakości i dostosowaniu jego rodzaju do wysokości przebiegu samochodu. Zdecydowanie warto także zadbać o wyposażenie pojazdu w filtr oleju zgodny z wymaganiami producenta. Powyższe działania zmniejszą częstotliwość występowania przerw w smarowaniu i znacznie wydłużą żywotność turbosprężarki.
Kalibracja turbosprężarki: podsumowanie
Kalibracja turbosprężarki to bardzo ważny etap jej przeglądu, zapewniający prawidłową pracę urządzenia. W celu przedłużenia działania części samochodowej, zdecydowanie warto zadbać o poprawną eksploatację pojazdu. Regulację śrub odpowiedzialnych za otwieranie i zamykanie zaworu upustowego dobrze jest zaś powierzyć wykwalifikowanym specjalistom. Dzięki temu turbosprężarka będzie funkcjonować bez zarzutu przez wiele lat.