Czyszczenie DPF karcherem i płynem do kominków, czyli jak tego nie robić

 

Filtr cząstek stałych w ogromnym stopniu przyczynił się do poprawy emisji spalin wydobywających się z samochodów, szczególnie z silnikiem diesla. Filtr DPF ze względu na swoją rolę, kolokwialnie mówiąc, sam przyjmuje na siebie wszystkie zanieczyszczenia. Dlatego należy utrzymywać go w czystości i kontrolować jego stan. Bardzo często niestety nieświadomie posiadacze samochodów z filtrem DPF na własną rękę próbują czyszczenia, nie mając o tym zielonego pojęcia. W ruch wtedy idzie czyszczenie DPF karcherem albo co gorsze czyszczenie DPF płynem do kominków. Warto dowiedzieć się kilku rzeczy na ten temat, co może wyjaśnić jak samemu wyczyścić DPF.

Sposoby na czyszczenie filtra DPF

Powstało kilka metod na to, jak przywrócić sprawność filtra cząstek stałych. Jedną z nich jest wypalanie w piecu. Inwazyjna opcja, ponieważ po pierwsze narusza konstrukcję, a po drugie wysoka temperatura, na jaką poddany jest filtr, może przyczynić się do utraty pełnych właściwości filtra. Kolejnym sposobem jest czyszczenie ultradźwiękowe, które jest już bezpieczniejsze, ale nie do końca skuteczne. Pęcherzyki powietrza poradzą sobie z sadzą, ale już nie z olejowymi osadami, które są dość często głównymi winowajcami.

Najbardziej skuteczna i bezpieczną jest metoda hydrodynamiczna. Filtr umieszcza się w maszynie, w której dochodzi do płukania. Maszyny są specjalnie zaprojektowane do czyszczenia filtrów DPF, a obsługiwane przez doświadczony personel tym bardziej pewne swojego działania. Jedynym mankamentem może okazać się fakt, że w Polsce jedynie kilka firm profesjonalnie hydrodynamiczne czyści filtr, jest to także spowodowane wysokimi kosztami maszyn i prawem patentowym. Nie mniej jednak warto skorzystać z takiej usługi, ze względu na skuteczność oraz zachowanie w 100% właściwości filtra.

czyszczenie dpf karcherem1

Jak samemu wyczyścić filtr DPF, czyli jak tego nie robić

Człowiek jest bardzo pomysłowy, szczególnie, wtedy kiedy musi kombinować. Dlatego został twórcą wynalezienia tańszych, prostych, ale bardzo złych pomysłów w kwestii czyszczenia na własną rękę filtra cząstek stałych.

Reklama działa na nasz obraz świata, patrzenia na pewne produkty lepiej, mimo że niekoniecznie jest to właściwe spojrzenie. Dlatego stworzono środek w sprayu, który umożliwia czyszczenie filtra DPF. Niesamowicie prosta sprawa – wykręcić tylko czujnik temperatury spalin, wypsikać zawartość sprayu do filtra i po 20 minutach wszystko jak nowe. W praktyce jednak nie jest tak kolorowo. Pierwsza kwestia to nie zawsze łatwo dostać się do czujnika temperatury, nie każdy musi być samochodowym specjalistą. Druga kwestia, istotniejsza, to jeśli nawet uda się dostać bez problemu, to takie środki wcale nie są skuteczne, mało tego mogą uszkodzić wewnątrz filtr. Podobnie czyszczenie innymi środkami nie jest dobrym pomysłem. Ostatnio modne jest czyszczenie DPF płynem do kominków. Nie ma żadnych wyników skuteczności działania czyszczenia tym sposobem. Ponadto jedynie może dojść do poważniejszych uszkodzeń, które będą miały swoje konsekwencje.

Czyszczenie DPF karcherem, można uznać za kolejną nieprzemyślaną metodę wodną. Najpierw trzeba wymontować filtr z samochodu, a poza tym po umyciu go wodą, nie będzie skutecznej możliwości wysuszenia go przed ponownym montażem. Do tego dochodzi kwestia ekologiczna, w postaci wymywanych zanieczyszczeń na terenie własnej posiadłości. Jeśli ktoś nadal upiera się co do skuteczności obu powyższych metod, to należy przytoczyć jeszcze końcowy etap czyszczenia. W jaki sposób sprawdzi się efekty całej pracy? W żaden. Bez podłączenia do specjalnej maszyny, a często nawet bez zresetowania parametrów filtra, nie ma żadnej możliwości zmierzenia efektywności wykonanych działań. Dlatego nawet chwilowe poprawienie sytuacji, może okazać się zgubne i być jedynie ciszą przed burzą.

Podsumowanie

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się popiołu i sadzy z filtra DPF, które wykonywane są w warsztatach samochodowych na różne sposoby. Podobnie możemy spróbować na własną rękę, by przekonać się, czy są one coś warte. Jednak nie ma się co łudzić ani czyszczenie DPF karcherem, ani czyszczenie różnymi środkami, w tym czyszczenie DPF płynem do kominków nie przyniesie zamierzonych efektów. Jedynie profesjonalna regeneracja wykonana przez specjalistów, którzy mają dostęp do odpowiednich maszyn, jest tutaj w stu procentach wiarygodna i zalecana. Metoda hydrodynamiczna (regeneracja chemiczna) jako pierwsza powinna być brana pod uwagę przez każdego właściciela pojazdu z filtrem DPF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button