Jak sprawdzić czy filtr DPF jest usunięty?

Filtr DPF stanowi część układu wydechowego. Jest to element, który przyczynia się do usunięcia nadmiernej ilości zanieczyszczeń. Zgodnie z przepisami nowe pojazdy z silnikiem wysokoprężnym muszą obowiązkowo uwzględniać ten składnik. Chcesz kupić używany samochód? Upewnij się zatem, czy w aucie jest taki filtr. Wynika to z tego, że pozbywanie się tej części jest bardzo popularne. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy filtr DPF jest usunięty?

Czym w ogóle jest filtr DPF?

Filtr DPF skutecznie wychwytuje zanieczyszczenia na przykład sadzę czy popiół. Znajduje się za katalizatorem. Podobny jest do podłużnej puszki. Wyróżnia się strukturą w postaci równoległych kanalików. Takie rozwiązanie dba o sprawny przepływ spalin. Według szacunków specjalistów wykorzystanie tego czynnika sprawia, że dochodzi do zniwelowania nawet 97 procent cząstek stałych. Obowiązek montowania filtra DPF wynika z wprowadzenia przepisu redukującego wielkość emisji spalin Euro IV do poziomu dwukrotnie niższego niż przy Euro III.

Jakie są sposoby na sprawdzenie, czy filtr DPF jest usunięty?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy filtr DPF został usunięty z pojazdu. Po pierwsze można to zrobić przez zweryfikowanie stanu rury wydechowej. Inne metody to dokładne sprawdzenie podwozia auta i wpięcie w OBD, czyli układu diagnostyki samochodowej.

Dokładne sprawdzenie podwozia auta

Jedną z technik pozwalającą na ocenę, czy filtr DPF usunięto, jest dokładne sprawdzenie podwozia auta. W takiej sytuacji nie zobaczysz puszki filtra. W takich samochodach w miejsce elementu wstawia się metalowe rury dbające o zapewnienie ciągłości układu wydechowego.

filtr DPF jest usunięty

Zweryfikowanie stanu rury wydechowej

Bardzo dobrze sprawdza się też metoda polegająca na dokładnej ocenie stanu rury wydechowej. Pamiętaj o tym, że usunięty filtr DPF powoduje, że na jej powierzchni gromadzi się sadza i inne zanieczyszczenia. Gdy po dotknięciu rury na palcach zauważysz osad, to możesz być pewien, że nie ma filtra lub działa on w sposób niewłaściwy.

Sprawdzenie, czy filtr DPF jest usunięty przez wpięcie w OBD, czyli układ diagnostyki samochodowej

Możesz także przeprowadzić diagnostykę filtra DPF w warsztacie samochodowym wyposażonym w odpowiedni tester. Dzięki temu uzyskasz wszelkie informacje o jego stanie. Otrzymasz nie tylko możliwość kontroli obecności filtra w aucie. Zweryfikujesz też jakość sadzy w spalinach samochodów wysokoprężnych i rzetelnie ocenisz ilość zanieczyszczeń. Gdy Twoje auto dysponuje filtrem DPF dowiesz się, jaki jest stopień jego zużycia w procentach. Dzięki temu parametrowi będziesz wiedzieć, czy potrzebny jest już proces wypalania, czy też w krótkim czasie dojdzie do znacznie poważniejszych kłopotów.

Jakie są konsekwencje i co może Ci grozić za brak filtra DPF?

Po pierwsze brak filtra DPF spowoduje znacznie większą emisję spalin do środowiska naturalnego. W rezultacie do atmosfery przejdą gęste cząstki węgla w połączeniu z innymi niebezpiecznymi substancjami. Co więcej, gdy poddasz pojazd badaniu technicznemu, nie otrzymasz pozytywnego wyniku testu. W takiej sytuacji może czekać na Ciebie jeszcze jedna niespodzianka! Zatrzymanie przez służby policyjne może nie tylko skończyć się na wystawieniu mandatu. Wynika to z tego, że drogówka po wizualnym zweryfikowaniu jakości dymu lub badaniu spalin może wysunąć wniosek, że w Twoim aucie nie ma filtra. Kara może w tym przypadku wynieść nawet 500 zł. Zdarza się też, że policja dodatkowo zatrzymuje dowód rejestracyjny i oczywiście nakłada obowiązek zakupu tego elementu.

Sprawdzenie filtra DPF pozwoli Ci uniknąć większych problemów

Obecność filtra DPF w samochodzie jest bardzo ważna. Jest to przede wszystkim podyktowane względami ekologicznymi. Ponadto, za brak tego elementu możesz otrzymać wysoką karę pieniężną i nie tylko. Dlatego nie daj się oszukać i sprawdź, czy filtr DPF jest usunięty w Twoim aucie. Można to oczywiście zrobić we własnym zakresie, postępując zgodnie z zaprezentowanymi przez nas instrukcjami. Jednakże zdecydowanie najlepszą metodą jest udanie się do dobrego warsztatu samochodowego wyposażonego w skuteczny sprzęt diagnostyczny. Wówczas dowiesz się nie tylko, czy w pojeździe jest ta część, ale także będziesz wiedzieć, w jakim stanie się znajduje.

Pamiętaj także o tym, że poruszanie się samochodem z silnikiem diesla wyłącznie na krótkich dystansach może przyczynić się do zapchania filtra DPF. Zła eksploatacja auta to tylko początek góry lodowej. Uszkodzenie filtra może wynikać z kłopotów z turbodoładowaniem. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma również nieszczelność w układzie dolotowym powietrza. Co więcej, na jakość filtra cząstek stałych DPF duży nacisk ma także rodzaj użytego oleju, czy też paliwa.

Dlatego warto skorzystać z możliwości, jaką daje diagnostyka elementu w profesjonalnym warsztacie lub stacji. Mechanik sprawdzi całe oprzyrządowanie filtra DPF między innymi temperaturę, różnicę ciśnień, czujniki i sondę lambda. Sprawność tych składników jest niezbędna do prawidłowego działania filtra. W przeciwnym wypadku jego wydajność może drastycznie spaść, a po pewnym czasie wywołać dużo większe problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button