Zapobieganie awarii turbosprężarki

Turbosprężarka jest to element, który pełni bardzo ważną rolę w nowoczesnych pojazdach z silnikiem spalinowym. Jej zadanie polega uzyskaniu większych osiągów i mocy. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że pracuje ona w bardzo ciężkich warunkach, co sprzyja awariom. Warto zatem poznać kilka zasad. Zapobieganie awarii turbosprężarki pozwoli zaoszczędzić nieco w budżecie domowym.

Jakie są najczęstsze przyczyny prowadzące do awarii turbosprężarki?

Do awarii turbiny może dojść z różnych powodów, ale najczęściej jest to nieodpowiednia eksploatacja. Problemy z urządzeniem pojawiają się, gdy kierowca nie dba o właściwe smarowanie. Zbyt mała ilość oleju bądź zanieczyszczenia mogą przyczynić się do szybkiego uszkodzenia turbodoładowania. Niewskazana jest również zbyt agresywna jazda. Co więcej, gdy kierowca często nagle wyłącza silnik po intensywnej jeździe, to także może przyczynić się do problemów z prezentowanym urządzeniem. W ten sposób często dochodzi do przegrzania oraz uszkodzeń o charakterze termicznym.

Zapobieganie awarii turbosprężarki – Co robić, aby uniknąć częstych awarii turbosprężarki?

Kierowca ma ogromny wpływ na to, czy dojdzie do awarii turbosprężarki. Przestrzeganie kilku zasadniczych zasad może oszczędzić problemów i wydatkowania dużych pieniędzy na częste naprawy. Systematyczna wymiana filtrów i oleju ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Dla turbosprężarki najlepiej będzie, gdy użyjemy oleju wysokiej jakości lub takiego, który jet rekomendowany przez producenta pojazdu. Nie należy też zapominać o systematycznych przeglądach, dlatego warto regularnie odwiedzać serwis samochodowy. Dzięki temu ewentualne problemy z turbosprężarką zostaną ujawnione wcześniej i naprawimy je ze znacznie mniejszymi nakładami finansowymi.

Skąd wiadomo, że doszło do uszkodzenia turbosprężarki?

Jednym z objawów uszkodzonej turbiny może być drastyczny spadek mocy silnika. W tym przypadku turbodoładowanie może działać dobrze, ale niestety jednostka napędowa może generować dużo mniejszą ilość mocy. Kierowca może też zauważyć dymienie. Taki objaw pojawia się, ponieważ dochodzi do wycieku oleju lub innych płynów. Można także rozpoznać to po nieprzyjemnym zapachu. Pojawiają się też błędy diagnostyczne i zapala się kontrolka silnika. Co więcej, gdy turbodoładowanie jest uszkodzone, ciśnienie doładowania może być niższe niż normalne. Częstym powodem takiego stanu rzeczy jest nieszczelność układu doładowania. Problemy z prezentowanym urządzeniem pojawiają się wtedy, gdy nagrzewnica jest uszkodzona i powoduje ona problemy z temperaturą silnika. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że turbodoładowanie odpowiada za doprowadzenie powietrza do cylindrów, z kolei nagrzewnica, czyli inaczej intercooler przyczynia się do schłodzenia tego powietrza przed przedostaniem się do silnika. Gdy nagrzewnica źle działa może dojść do wyższej temperatury silnika. To z kolei prowadzi do usterek.

usunięcie filtra dpf Zapobieganie awarii turbosprężarki

Czy można jechać dalej, gdy dojdzie do uszkodzenia turbiny?

Raczej nie należy kontynuować jazdy z uszkodzoną turbiną. Jest to ważne, ponieważ nieprawidłowości w działaniu turbosprężarki mogą źle wpływać na działanie całej jednostki napędowej. Co więcej, bagatelizowanie sprawy z pewnością przyczyni się do innych awarii. W takich okolicznościach najlepiej udać się do warsztatu samochodowego.

Co zrobić, gdy dojdzie do uszkodzenia turbiny?

Jednym ze sposobów rozwiązania problemów z turbosprężarką jest regeneracja. Oczywiście nie każde urządzenie nadaje się do tego zabiegu. Jednakże na początku potrzebna jest diagnoza specjalisty. W tym etapie turbina jest demontowana, rozbierana, oczyszczana i naprawiana, a także ponownie montowana w samochodzie oraz testowana. Dokładna diagnostyka części pozwoli ustalić zakres naprawy i zaplanować właściwe działania regeneracyjne. Dzięki temu można trafnie określić potrzebne działania.

Dlaczego warto regenerować turbinę?

Regeneracja turbosprężarki ma wiele istotnych zalet. Istotne jest to, że jest to przede wszystkim tańsze rozwiązanie niż zakup nowego urządzenia. Co więcej, zaawansowany sposób naprawy przyczyni się do tego, że otrzymamy praktycznie nowy sprzęt i zapłacimy znacznie mniej pieniędzy. Regeneracja jest procesem, który pozwala usunąć stare elementy komponentu i zastąpić je nowymi częściami. Ponadto dzięki temu zyskujemy też zupełnie nowe możliwości. Jest to zabieg, który poprawia wydajność. Oczywiście w ten sposób otrzymujemy także znacznie lepsze osiągi. Dzięki temu dbamy także o środowisko, ponieważ nie generujemy niepotrzebnych odpadów. Sprzęt poddany regeneracji działa doskonale, praktycznie jak nowa turbosprężarka. Dlatego, jeśli jest to oczywiście możliwe, warto skorzystać z takiej opcji.

Turbina jest ważnym elementem nowoczesnych aut, niestety jednak nieodpowiednia eksploatacja może prowadzić do szybkiego zużycia. Warto zatem poznać kilka ważnych zasad i oszczędzić sobie problemów z turbosprężarką, a także zupełnie niepotrzebnych wydatków. Zaoszczędzone pieniądze można wydać na bardziej satysfakcjonujące rozwiązania, które ucieszą nie tylko nas, ale także najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button