Turbosprężarka jest to bardzo ważny element układu wydechowego auta. Niestety jak każda część w samochodzie ona także ulega awariom. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na przywrócenie sprawności jest tak zwana regeneracja. Czym jest gwarancja na regenerację tego urządzenia? Wymiana turbosprężarki a gwarancja samochodu — jak to wpływa?
Podstawowe informacje dotyczące gwarancji na regenerację turbosprężarki
Gwarancja na wymianę turbodoładowania jest to inaczej zapewnienie, że serwis wykonano prawidłowo i zachowano wszelkie zasady, a także zalecenia. Dzięki temu kierowca zyskuje gwarancję, że turbosprężarka będzie sprawna i nie zepsuje się na skutek nieprawidłowości związanych z naprawą sprzętu. Gdy nie zostanie to spełnione, niestety serwis raz jeszcze przeprowadzi regenerację.
Dlaczego regeneracja turbosprężarki stanowi dobre rozwiązanie?
Regeneracja stanowi doskonały sposób na to, aby turbosprężarka odzyskała dawną świetność. Zaletą regeneracji jest to, że turbina po wykonaniu tego zabiegu jest praktycznie porównywana z nowym sprzętem. Dzięki gwarancji kierowca zyskuje pewność, że turbosprężarka będzie jeszcze dobrze działać przez dłuższy czas. Jednakże trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że gwarancja na turbosprężarkę nie dotyczy awarii, które wynikają z nieprawidłowej eksploatacji sprzętu. Zatem osoba prowadząca samochód musi przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą turbosprężarce pracować przez dłuższy czas. Istotne jest to, że silnik wprowadza się na wysokie obroty dopiero po jego rozgrzaniu. Co więcej, z kolei wyciszanie silnika następuje po wyhamowaniu wirnika turbiny. Kierowca zobligowany jest również do systematycznej wymiany oleju.
Wymiana turbosprężarki a gwarancja
Regeneracja turbosprężarki nie wpłynie na gwarancję samochodu, gdyż jest to legalny proces. Jednakże przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu tego procesu warto szczegółowo zapoznać się z warunkami gwarancji producenta.
Jak dbać o turbosprężarkę podczas jazdy samochodem?
Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, jak dbać o turbosprężarkę podczas jazdy samochodem, aby maksymalnie przedłużyć jej żywotność. Ważne jest to, aby dostarczyć jej właściwą ilość rozgrzanego oleju. Dlatego, gdy odpalimy silnik, należy pozwolić, aby auto weszło w rozruch. Zatem, gdy przekręcimy kluczyk w stacyjce, nie naciskamy zaraz na pedał gazu, a czekamy przez chwilę. Istotne jest to, aby silnik osiągnął właściwą temperaturę. Wówczas olej dotrze do wszystkich zakamarków. Należy mieć na uwadze też to, aby w trakcie pierwszych minut jazdy raczej nie wchodzić na wysokie obroty.
Nie tylko odpowiednie rozgrzewanie silnika jest ważne, ale także chłodzenie
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że podczas jazdy samochodem w turbinie powstają ogromne ilości ciepła. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy jazda samochodem jest dynamiczna. Gdy rozgrzany silnik nagle wyłączymy, to wtedy olej zacznie gotować się w turbinie. Taka sytuacja może też pojawić się wówczas, gdy kierowca stosuje funkcję, którą określa się jako Start-Stop. W przypadku, w którym silnik nie jest schłodzony, może w nim zostawać zwęglony i do tego lepki olej. Może skończyć się topieniem części turbiny lub zapchaniem przewodów. Zatem po skończonej jeździe koniecznie trzeba pozostawić silnik włączony przez około 1 do 2 minut. Raz na jakiś czas wybieramy się w dłuższą trasę, aby przepalić silnik. Jazda tylko na krótszych trasach stwarza zagrożenie dla turbiny, ponieważ prowadzi to do wzrostu temperatury silnika.
Skąd wiadomo, że doszło do uszkodzenia turbosprężarki?
Gdy dojdzie do uszkodzenia turbosprężarki, kierowca powinien zauważyć pewne objawy. Wśród takich symptomów należy wymienić gwizdy, świsty, stukot i ogólnie hałas wydobywający się z silnika. Kolejnymi objawami są drgania, zmiana koloru spalin, charakterystyczny zapach palonego oleju. Wówczas niestety ratunkiem będzie wyłącznie wizyta w serwisie samochodowym. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ uszkodzona turbina może doprowadzić do kolejnych awarii w samochodzie.
Na czym polega regeneracja turbiny?
Gdy dojdzie do uszkodzenia turbiny, trzeba ją wymienić na nową lub poddać regeneracji, jeśli oczywiście będzie taka możliwość. Proces regeneracji turbiny najczęściej nie trwa dłużej niż 48 godzin. Istotne jest to, że regeneracja turbiny przywraca jej 100-procentową sprawność. Praktycznie część powinna działać, jak nowy komponent, a cena jest dużo niższa.
Wymiana turbosprężarki a gwarancja – podsumowanie
Turbosprężarka jest niezwykle istotną częścią auta. Niestety przez pracę w trudnych warunkach, jest ona narażana na częste awarie. Sposobem na przedłużenie działania turbosprężarki jest właściwa eksploatacja samochodu. Dla wielu kierowców jest to po prostu cierpliwość i jazda bez pośpiechu, by znacznie wydłużyć żywotność turbosprężarki. Natomiast, gdy dojdzie do uszkodzenia, warto skorzystać z regeneracji jeśli jest taka możliwość. Dzięki temu przywrócimy sprawność turbinie za niższą kwotę, niż w przypadku zakupu nowego komponentu. Gwarancja na regenerację turbiny jest to poświadczenie serwisu dokonującego naprawę, że proces nastąpił prawidłowo i turbosprężarka jest w pełni sprawna. W przeciwnym przypadku serwisant będzie zobligowany do naprawy za darmo. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że gwarancja nie obejmuje uszkodzenia turbiny powodowanego przez nieodpowiednią eksploatację i jazdę autem. Wymiana turbodoładowania nie wpływa też na gwarancję samochodu.