Wszystko, co musisz wiedzieć o AdBlue

Dbanie o środowisko naturalne jest bardzo ważne. Jest to nasz dom, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby zapewniał bezpieczeństwo nam i kolejnym pokoleniom. W ostatnich latach zauważa się pozytywny trend związany z podejmowaniem różnych inicjatyw dla dobra planety. Realne działania widać w Polsce i w wielu innych krajach na całym świecie. Przykładem jest dyrektywa Euro 6, która zobowiązuje kierowców samochodów napędzanych silnikiem Diesla do posiadania systemów zmniejszających poziom emitowanych zanieczyszczeń. Jednym z wymogów jest konieczność używania płynu AdBlue. Dowiedz się, co to dokładnie jest, jak działa i wiele, wiele więcej.

Czym jest płyn AdBlue?

Płyn AdBlue ma za zadanie neutralizowanie emitowanych zanieczyszczeń przez pojazdy wyposażone w silniki diesla. Dokładniej jest to połączenie roztworu mocznika i demineralizowanej wody. Ważne są także proporcje tych składników. Pierwszy stanowi 32,5%, a drugi 67,5%.

Jaka jest zasada działania płynu AdBlue?

Płyn AdBlue znajduje się w osobnym zbiorniku niż paliwo i pod ciśnieniem przedostaje się do katalizatora SCR (Selective Catalytic Reduction). Jest on zlokalizowany na trasie układu wydechowego. Wysoka temperatura i aktywność mocznika przyczyniają się do zamiany niebezpiecznych tlenków azotu w amoniak, a także dwutlenek węgla. Amoniak wchodząc w reakcję z tlenkiem azotu, uwalnia lotny azot i parę wodną. Istotne jest to, że sam płyn AdBlue także nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, zarówno dla człowieka, jak i środowiska naturalnego.

Wszystko, co musisz wiedzieć o AdBlue

W jakim miejscu znajduje się zbiornik na płyn AdBlue w samochodzie?

Płynu AdBlue nie umieszcza się w zbiorniku z paliwem. Jest dla niego zarezerwowane zupełnie inne miejsce. W zależności od pojazdu wlew przeznaczony na ten płyn może być w różnych lokalizacjach. Może on znajdować się przy pojemniku na paliwo, pod taką samą klapą, pod maską, albo w bagażniku samochodu.

W jakich markach najczęściej stosuje się płyn AdBlue?

Płyn AdBlue stosują kierowcy posiadający samochody diesel zarejestrowane po 2015 roku jako nowe pojazdy. Co więcej, z technologii tej korzystają auta, które spełniają normę Euro 6. Najczęściej są to takie marki jak: Audi, Volkswagen, Skoda, Seat, Citroen, Peugeot, Mercedes i wiele, wiele więcej.

Gdzie kupuje się płyn AdBlue?

Płyn AdBlue oferują niektóre stacje benzynowe do zatankowania w taki sam sposób jak paliwo. Ponadto, preparat kupisz się także w osobnych kanistrach. W takiej wersji występują na stacjach benzynowych, w dużych supermarketach i hipermarketach czy sklepach motoryzacyjnych. Płyn AdBlue dostępny jest także w dobrych sklepach internetowych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o AdBlue

Jak tankuje się płyn AdBlue?

W Polsce spotkasz stacje benzynowe, które proponują napełnianie zbiornika płynem prosto z dystrybutora. Mimo wszystko takie miejsca należą wciąż do rzadkości w naszym kraju. Jednakże taki sposób z pewnością będzie łagodniejszy dla Twojego budżetu domowego. Kanister z mieszanką kupisz dużo łatwiej, ponieważ jest wiele punktów oferujących sprzedaż produktu w takiej właśnie formie. W tym przypadku cena będzie jednak trochę wyższa.

Na przebycie jakiego dystansu wystarczy zbiornik płynu AdBlue?

Kierowcy samochodów z zamontowanym zbiornikiem do płynu AdBlue niestety muszą ponosić dodatkowy wydatek związany z jego zakupem. W przypadku, gdy mieszanka niedługo się skończy, pojazd uruchamia kontrolki, które zawiadamiają właściciela o konieczności bliskiego uzupełnienia preparatu. Najczęściej zbiornik jest w stanie pomieścić taką ilość środka, która wystarczy na przebycie około 10 tysięcy kilometrów. Pamiętaj jednak o tym, że nieprawidłowy styl jazdy może przyczynić się do szybszych ubytków płynu, a tym sposobem także częstszych wydatków.

Jakie są największe atuty stosowania płynu AdBlue?

Korzystanie z płynu AdBlue ma wiele zalet, zarówno dla środowiska, jak i również kierowcy oraz jego portfela. Jego wykorzystywanie skutecznie usuwa szkodliwe substancje, które w standardowej sytuacji wydobywają się z rury wydechowej pojazdu. Działanie preparatu prowadzi do zamiany spalin w parę wodną i lotny azot. W wielu miastach kierowcy prowadzący samochody z silnikiem diesla, które korzystają z tego rozwiązania, mogą liczyć na zniżki w OC. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że poczynisz pewnie oszczędności w budżecie domowym.

Warto jeszcze wspomnieć o jeszcze jednej ważnej zalecie. Pojazdy, które mają zbiornik na płyn AdBlue zapewniają również niższe zużycie paliwa. Specjalistyczne testy potwierdzają, że zmniejszenie spalania może wynieść w tym przypadku nawet 5%. Co więcej, auta wyposażone w takie rozwiązanie wykazują znacznie mniejszą podatność na różnego rodzaju awarie.

Widać, że korzyści jest bardzo dużo, dlatego z pewnością warto zainwestować w takie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button