Wpływ układu smarowania na pracę turbosprężarki

Samochód to niezwykle skomplikowana maszyna. Zaawansowana technologia pozwala podróżować nim bezpiecznie i możliwie bezawaryjnie. Aby to się jednak udało, konieczna jest niezakłócona współpraca wszystkich układów. Poszczególne elementy muszą ze sobą współgrać, dla większej pewności i jakości jazdy. Co więcej, różne części wpływają na siebie i nieustannie wzajemnie oddziałują. Jaki więc jest wpływ układu smarowania na pracę turbosprężarki? Co warto wiedzieć na ten temat i po czym poznać ewentualne nieprawidłowości?

Wpływ układu smarowania na pracę turbosprężarki, czyli o naczyniach połączonych

Większość części w samochodzie jest ze sobą ściśle powiązana. Jeden układ wpływa na inne i dopiero razem tworzą one spójną i prawidłowo działającą całość. Co więcej, jeśli jeden element będzie szwankował, w konsekwencji może uszkodzić inny, a nawet poważnie zaburzyć funkcjonowanie pojazdu. Tak samo wygląda zależność pomiędzy układem smarowania a turbosprężarką.

Jakość oraz poziom napełnienia olejem, w prostej linii przekładają się na prawidłową pracę turbosprężarki. Jakiekolwiek nieprawidłowości w tej kwestii mogą prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu, a nawet do uszkodzenia turbosprężarki. Jeśli oleju będzie za mało, układ przestanie pełnić funkcje smarowania. Z kolei dobór oleju kiepskiej jakości może wywołać zanieczyszczenie, a w efekcie poważne kłopoty z prawidłowym działaniem turbosprężarki. W jaki sposób możemy ustrzec się przed konsekwencjami wadliwego układu smarowania?

Jak działa układ smarowania?

Turbosprężarka to szczególnie precyzyjne urządzenie w całym samochodzie. Zbudowane jest z nieruchomej obudowy rdzenia wraz z szybko obracającym się wałkiem turbiny. Wokół znajdują się turbiny. Poszczególne elementy umiejscowione są w taki sposób, że nie stykają się bezpośrednio ze sobą. Tak zwany film olejowy, wytwarzany w układzie smarowania, ma za zadanie nadawać odpowiedni poślizg oraz chłodzenie poszczególnych elementów. W konsekwencji gwarantuje on prawidłową pracę turbosprężarki. Używany do tego celu olej zapewnia stabilność oraz tolerancję luzów między częściami.

wpływ układu smarowania na pracę turbosprężarki

Wpływ układu smarowania na pracę turbosprężarki – jak zanieczyszczenia wpływają na jej pracę?

Jakość oleju ma kluczowe znaczenia dla pracy całego pojazdu mechanicznego. Decyduje również o prawidłowej pracy turbosprężarki. Kiepski produkt może wywołać zanieczyszczenia, które wraz z olejem dostaną się do środka turbosprężarki. Efektem tego stanu rzeczy może być poważne uszkodzenie całego układu. Drobne cząsteczki, głównie zwęglony olej, po dostaniu się do wnętrza turbosprężarki, zamiast zapewniać tak niezbędny poślizg, powodują tarcia, a następnie zwiększenie luzu pomiędzy poszczególnymi elementami. W efekcie może nawet dojść do tego, że układ smarowania utraci kontrolę nad ruchem wałka turbiny.

Zwiększone tarcie w układzie smarowania zaburza pracę urządzenia, a w konsekwencji może spowodować całkowite zniszczenie turbosprężarki. Na tym jednak nie kończy się lista szkód. Drobne elementy, powstałe w wyniku pękania kół, mogą przedostawać się do dalszych układów samochodu, także tam siejąc zniszczenie. Wszelkie nieprawidłowości należy wychwycić jak najszybciej, w przeciwnym bowiem razie zniszczenia będą naprawdę bardzo poważne.

Jakość oleju to klucz do prawidłowego działania auta

Aby uniknąć kłopotów oraz usterek w naszym samochodzie, należy zwracać baczną uwagę na jakość używanego oleju. Należy przy tym pamiętać o jego systematycznej wymianie. Tylko w ten sposób uchronimy się przed problemami związanymi z naprawą lub koniecznością wymiany poszczególnych części w naszych czterech kółkach.

Przed wyborem konkretnego rozwiązania, należy zasięgnąć porady mechanika lub sprawdzić, jakie rodzaje oleju rekomenduje producent danego modelu samochodu. Jeśli będzie on kiepskiej jakości i nie będzie spełniał warunków co do składu i lepkości lub będzie zawierał niepożądane dodatki, grozi to uszkodzeniem turbosprężarki.

Warto w tym względzie zachować szczególną czujność, ponieważ zaniedbanie regularnej wymiany lub wybór produktu niskiej jakości, grozi poważnymi konsekwencjami. Należy także obserwować swoje cztery kółka i w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do mechanika lub profesjonalnego serwisu samochodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button