Wiele osób myśli, że obecność filtra cząstek stałych przyczynia się do zwiększania spalania paliwa. Jednakże jest to powodowane nie przez samą obecność komponentu, ale przez jego mocne zapchanie, czy też uszkodzenie. Co więcej, wpływa to negatywnie na inne podzespoły występujące w aucie. Zatem trzeba bardzo dobrze zadbać o podzespół przez odpowiednią eksploatację samochodu. Dowiedz się więcej na ten temat wpływ DPF na spalanie paliwa.
Czyszczenie filtra i wpływ DPF na spalanie paliwa
Filtr DPF wpłynie negatywnie na moc silnika, gdy element ten będzie zniszczony. Jest to fakt, który nie ulega żadnej wątpliwości. W takiej sytuacji trzeba oddać filtr do czyszczenia do serwisu samochodowego i wówczas wszystko wróci do normy. Po przeczyszczeniu filtr będzie pracował zgodnie ze swoim przeznaczeniem.
Wpływ DPF na spalanie paliwa – objawy zapchanego filtra
Warto kilka słów powiedzieć o tym, jakie są objawy zapchanego filtra DPF. Wśród takich symptomów należy wymienić: spadek osiągów silnika, zapalenie się kontrolki na desce rozdzielczej. Mogą wystąpić też szarpania, wydobywanie się dymu z układu wydechowego i wiele innych czynników, które mogą świadczyć o tym, że doszło do zapchania filtra cząstek stałych DPF. Jest to informacja o tym, że trzeba jak najszybciej udać się do mechanika.
Jakie są sposoby, które pozwolą nam poradzić sobie z zapchanymi filtrami DPF?
Zapchane filtry DPF można na przykład poddać wypalaniu serwisowemu. Wówczas samochód podłącza się do komputera. Następnie silnik samochodu trzeba wprowadzić w wysokie obroty. Gdy takie rozwiązanie nie pomoże, wówczas dobrą opcją będzie czyszczenie chemiczne. Zastosowane środki chemiczne doskonale rozpuszczają sadzę. Jednakże zabieg ten może przyczynić się do częściowego uszkodzenia filtra. Dlatego wiele osób decyduje się na wycięcie filtra cząstek stałych DPF. Jednakże nie jest to dobry pomysł, ponieważ grozi za to kara pieniężna i do tego niemała.
Co warto wiedzieć na temat regeneracji filtra cząstek stałych DPF?
Kierowca, którego filtr DPF uległ zatkaniu, może udać się do warsztatu samochodowego, który specjalizuje się w regeneracji części. Takie elementy powinny wyróżniać się doskonałą jakością porównywalną z nowymi komponentami. Istotne jest to, że regenerowana części są dużo tańszym rozwiązaniem, niż zakup nowego filtra. Co więcej, osoba, która decyduje się na taką opcję działa także na korzyść środowiska naturalnego i to z dwojakiego kierunku. Po pierwsze jeżdżąc sprawnym filtrem oczyszczającym spaliny, przyczynia się do tego, że środowisko naturalne jest zdrowsze. Po drugie wybierając część, która nie wymagała wyprodukowania wielu elementów, również przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.
Jak dbać o filtr cząstek stałych DPF, żeby się tak nie zapychał?
Warto poznać kilka zasad, które pomogą zadbać o filtr cząstek stałych DPF. Należy udawać się w dłuższe trasy, które trwają co najmniej 10 minut. Dzięki temu z łatwością można dbać o utrzymanie stałych obrotów. Gdy Twój samochód zaczyna gorzej funkcjonować, sięgnij po wysokiej jakości środki chemiczne. Najlepszym rozwiązaniem będą produkty, które skutecznie wspomagają spalanie paliwa diesel. Można także DPF przeczyścić samodzielnie przez przepalenie filtra, czyli udanie się w dłuższą trasę. Warto także skorzystać z pomocy profesjonalistów pracujących w specjalistycznych serwisach samochodowych.
Wpływ DPF na spalanie paliwa – usunięcie to nie najlepszy pomysł
Niektóre osoby decydują się na usunięcie filtra DPF, jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Takie działanie nie przyczynia się do żadnych korzystnych zmian, na przykład zwiększenia osiągów silnika. Co więcej, może to nawet zaszkodzić całemu systemowi. Ponadto naprawa z pewnością przewyższy koszty związane z wymianą zapchanego filtra cząstek stałych DPF. Grozi to także mandatem nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Unii Europejskiej.
Jakie preparaty nadają się do czyszczenia filtra cząstek stałych DPF?
W ofercie rynkowej dostępnych jest wiele preparatów, które z pewnością sprawdzą się przy czyszczeniu filtra cząstek stałych DPF. Najważniejsze jest to, aby były one jak najwyższej jakości. Gdy DPF się psuje i nie chcemy go demontować, dobrą opcją będzie wykorzystanie specjalnego środka do czyszczenia. Po tym procesie koniecznie trzeba wykorzystać też dobrej jakości środek do płukania.
Filtr DPF jest bardzo ważny, ponieważ oczyszcza spaliny i sprawia, że do atmosfery przedostaje się znacznie mniej zanieczyszczeń. Jednakże nieodpowiednia eksploatacja może przyspieszyć zapchanie elementu. Głównie prowadzi to do zatarcia silnika, gdyż zanieczyszczenia utrudniają wydostawanie się spalin na zewnątrz. Dochodzi do większego zużycia oleju napędowego oraz większego rozrzedzenia oleju silnikowego. To z kolei wpływa negatywnie na smarowanie. Istotne jest też to, że może też dojść do rozregulowania układu wydechowego. Dlatego warto dbać o filtr cząstek stałych, dzięki temu unikniemy dużych wydatków związanych z naprawą i zadbamy też o jakość środowiska naturalnego.