Mieć czy nie mieć? Turbosprężarka w samochodzie budzi niekiedy zastanowienie wśród osób poszukujących nowego auta. Dlatego przedstawiamy wady i zalety tego elementu.
Turbosprężarka — co to jest?
Turbosprężarka zwiększa moc silnika. Napędzają ją gazy wylotowe, które przepływające przez wirnik turbiny i wydalane są przez układ wydechowy. Powoduje zwiększenie ilości powietrza dostarczanego do cylindrów.
Celem turbosprężarki jest dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu potrzebnego do zajścia procesu spalania. Pozwala to również na redukcję emisji szkodliwych substancji, zmniejszenie zużycia paliwa i zmienia to kształt charakterystyki jednostki napędowej. Przede wszystkim jednak pozwala na zwiększenie mocy silnika spalinowego.
Turbosprężarka w samochodzie zalety turbosprężarek
Największą zaletą turbosprężarek jest zwiększenie mocy silnika, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa. Wydaje się to rozwiązaniem idealnym. Dzięki zwiększeniu jego mocy można z powodzeniem wykorzystać w samochodzie wykorzystać silnik, który jest lżejszy i ma mniejsze obroty. Uzyskanie wyższego momentu obrotowego jest możliwe dzięki turbinie. Sprawia to, że silnik jest dynamiczny przy niższych obrotach niż w wersjach wolnossących.
Warto dodać, że gdy silnik napędza energia spalin, to nie jest on obciążony. Kolejną zaletą turbosprężarki jest znaczące zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki temu czynimy nas samochód bardziej przyjaznym przyrodzie. Jeśli jesteś proekologiczny i chcesz zadbać o środowisko, to kolejny argument, aby zainwestować w samochód z turbosprężarką.
Kolejnym plusem samochodów z turbosprężarkami jest oszczędność paliwa. Jeżeli chcesz wydać mniej pieniędzy w dłuższym okresie czasu to samochód wyposażony w turbo będzie dla Ciebie odpowiedni. Dla silników benzynowych jest to oszczędność z rzędu 20-30%, w wysokoprężnych nawet do 40%.
W samochodach z turbosprężarkami nie odczujemy również spadku mocy przy obniżeniu ciśnienia atmosferycznego, oraz warto wspomnieć o lepszym opłukaniu cylindra ze spalin. Ponadto dla silników o mniejszej pojemności składki z OC także są niższe.
Turbodoładowanie silnika jest dużą zaletą, ponieważ może zostać ukształtowana charakterystyka przebiegu momentu obrotowego silnika. Kiedy wydłużone jest moment pomiędzy zmianami biegów, silnik sprawuje się sprawniej w górzystym terenie. Jest to szczególnie ważne dla samochodów ciężarowych. Ogólnie silniki wolnossące miały problem ze sprawną pracą w górzystym terenie w porównaniu do silników turbodoładowanych.
Turbosprężarka w samochodzie wady turbosprężarek
Jednak samochód z turbosprężarką to nie tylko same zalety. Przy rozważeniu turbo trzeba wziąć pod uwagę również, co nie sprzyja takiemu rozwiązania. W dalszej części artykułu przedstawimy wady turbosprężarek w samochodzie.
Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie idealne. Turbosprężarka to element narażony na ogromne obciążenia. Musi pracować na bardzo szybkich obrotach i w bardzo wysokiej temperaturze — nawet do 1000 stopni Celsjusza. Sprawia to, że jest bardziej narażona na awarię. Dlatego, aby uniknąć usterek i wysokich kosztów warto stosować się do zaleceń eksploatacyjnych. Samochody niewłaściwie użytkowane szybko ulegają awariom.
Jeśli tego nie robisz prawidłowo, to możesz narazić na koszty naprawy turbiny (od 800 do 2000 zł), a w skrajnych przypadkach czasami trzeba nawet wymienić całą turbosprężarkę, co wiąże się z kosztem około 5000 złotych.
Szczególnie ważna jest wymiana oleju w silniku czy filtrów powietrza. Jeżeli nie będziesz na to uważał, samochód prędzej czy później ulegnie awarii. Do najczęstszych ich przyczyn w silnikach turbodoładowanych zaliczamy: uszkodzone przewody dolotowe lub wylotowe, zmniejszony wydatek pompy olejowej, czy zablokowane kierownice zmiennej geometrii.
Wysoka cena wynika z dużej precyzji, jaką trzeba włożyć w naprawę, oraz z tego, że układ jest bardzo skomplikowany. Materiały, z których została skonstruowana turbosprężarka, mają wysokie ceny. Dlatego też samochody wyposażone w turbo będą droższe od samochodów, które tego podzespołu nie mają zainstalowanego.
Turbosprężarka w samochodzie — podsumowanie
Obecnie większość samochodów poruszających się po naszych drogach posiada silnik turbodoładowany. Nie jest to dużo droższe rozwiązanie, a sama turbosprężarka ma o wiele więcej zalet. Wady wiążą się z nieprawidłową eksploatacją pojazdu, która może doprowadzić do awarii. Jeżeli jednak korzystasz z samochodu w prawidłowy sposób, to dużo przyjemniej jeździ się z turbosprężarką. Silnik staje się bardziej dynamiczny, lepiej sprawdza się w terenie górzystym. Można też zaoszczędzić na tankowaniu pojazdu, ponieważ samochód zużywa mniej paliwa przy jednoczesnym zwiększeniu jego osiągów.