Samochody przyjazne dla środowiska – nie tylko elektryczne

We współczesnym świecie coraz więcej mówi się na temat ochrony środowiska naturalnego. Problem zanieczyszczeń oraz stopniowej degradacji natury ma wiele aspektów, ale jednym z nich jest z pewnością bardzo wysoka emisja gazów cieplarnianych, które, poza innymi konsekwencjami, doprowadzają do przyspieszonego ocieplania klimatu. Dlatego rządy większości krajów na świecie debatują, w jaki sposób przeciwdziałać tym niekorzystnym zmianom. Aby jednak ta misja się powiodła, należy zmodyfikować swoje dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia. Jednym z najważniejszych aspektów naszego życia jest z pewnością transport oraz sposób przemieszczania się na co dzień. W trosce o planetę możemy przesiąść się do komunikacji miejskiej albo wybierać samochody przyjazne dla środowiska. Na jaki rodzaj możemy się zdecydować i czy w grę wchodzą jedynie pojazdy elektryczne?

Czy auta spalinowe odejdą do lamusa przez samochody przyjazne dla środowiska?

Setki badań oraz szczegółowych analiz wskazują niezbicie, że pojazdy spalinowe nie mają racji bytu. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty sprawy, nie da się zaprzeczyć, że ich szkodliwość jest bardzo wysoka, a cena, którą przyjdzie nam za to zapłacić również przewyższa nasze możliwości. Dlatego od kilku lat coraz intensywniej rozwija się rynek aut przyjaznych dla środowiska. Co to jednak oznacza w praktyce? Czy nowoczesne technologie wyprą tradycyjne rozwiązania?

Wygląda na to, że nie mamy wyjścia. Samochody spalinowe muszą odejść, jeśli zależy nam na utrzymaniu optymalnych warunków na naszej planecie. Emisja dwutlenku węgla do atmosfera jest z każdym rokiem coraz większa, dlatego konieczne są radykalne kroki, które mają przeciwdziałać globalnemu ociepleniu. Za wprowadzeniem alternatywnych rozwiązań przemawiają z pewnością również koszty. Choć sam zakup nowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego nie należy do najtańszych, późniejsza eksploatacja pozwala na zmniejszenie kosztów niemal do minimum. Wybór pojazdów ekologicznych ma także inne zalety. Jakie jeszcze opcje są dostępne i co warto o nich wiedzieć?

Samochody przyjazne dla środowiska - nie tylko elektryczne

Potrzeba zmian — sprawa pilniejsza niż kiedykolwiek, czyli samochody przyjazne dla środowiska

Zmiany w naszych dotychczasowych przyzwyczajeniach i codziennych nawykach wydają się kluczem do sukcesu. Selektywna zbiórka odpadów, oszczędzanie wody oraz zasobów naturalnych to tylko niektóre z działań, jakie możemy podjąć, aby spróbować uratować naszą planetę. Należy przy tym pamiętać, że ogromne znaczenie mają również nasze wybory konsumenckie. Ta kwestia także wymaga modyfikacji podejścia.

Codzienne zakupy powinny być bardziej świadome i nakierowane na ekologiczne i przyjazne dla środowiska rozwiązania. Dotyczy to różnych sfer naszego życia, między innymi jedzenia, ubrań, ale również transportu. W miarę możliwości powinniśmy wybierać komunikację miejską oraz publiczne środki transportu. Jeśli jednak zależy nam na pełnej niezależności, także i tu powinniśmy wprowadzić modyfikacje.

Ekologiczne samochody nie są już dziś żadną nowinką techniczną. Coraz więcej spotykamy ich na drogach, również na tych polskich. To rosnące zainteresowanie wynika nie tylko z faktu, że są to auta znacznie przyjaźniejsze dla środowiska niż modele spalinowe, ale także związane jest z poszukiwaniem oszczędności. Jakie jeszcze zalety mogą mieć pojazdy elektryczne i czy faktycznie mają tak dobry wpływ na otoczenie?

Zalety aut elektrycznych — dlaczego warto pomyśleć o zmianach?

W dzisiejszych czasach ceny paliwa wzrastają niejednokrotnie z dnia na dzień. Te radykalne podwyżki przekładają się na nasze budżety oraz finansowe możliwości. Wielu z nas nie jest już w stanie pozwolić sobie na posiadanie własnego samochodu. Jedną z możliwości jest zmiana typu pojazdu na elektryczny lub model hybrydowy, który łączy w sobie tradycyjne zasilanie z nowoczesną alternatywą.

Samochody elektryczne z pewnością mają bardzo wiele zalet. Są one przede wszystkim aprobowaną przez niezależne instytucje alternatywą dla tradycyjnie zasilanych aut. Dzięki nim ograniczamy w znaczący sposób emisję spalin do atmosfery. Co więcej, eksploatacja tego rodzaju pojazdów jest znacznie tańsza, szczególnie biorąc pod uwagę szalejące ceny paliw. Nowoczesne modele są także wygodne w codziennym użytkowaniu, a także ciche i bezpieczne. Obecnie większość marek posiada w swojej ofercie auta zasilane energią elektryczną. Z pewnością warto rozważyć więc zakup elektryka do swojego gospodarstwa domowego. Należy przy tym mieć jednak świadomość, że nie jest to opcja pozbawiona wad.

Samochody przyjazne dla środowiska - nie tylko elektryczne

Minusy samochodów elektrycznych, czyli dlaczego zmiany idą tak wolno

Choć samochodów elektrycznych z każdym rokiem przybywa, nie da się ukryć, że ich największym mankamentem jest bardzo wysoka cena. Wartość takiego wariantu wielokrotnie przekracza koszt pojazdu zasilanego w sposób tradycyjny. W związku z tym faktem wciąż bardzo niewiele osób może pozwolić sobie na taki zakup. Warto mieć jednak na uwadze, że jako innowacyjny wariant, który systematycznie zyskuje coraz większą społeczną aprobatę, ma on jednocześnie ogromny potencjał. Może się bowiem okazać, że rządy państw europejskich, chcąc zachęcić konsumentów do zmiany nawyków, będą proponować zakup aut elektrycznych na preferencyjnych warunkach. W niektórych krajach już opracowywane są programy, których celem jest zwiększenie sprzedaży pojazdów zasilanych energią elektryczną.

Niestety z samochodami elektrycznymi wiąże się także inny problem. Wciąż brak jest bowiem odpowiedniej infrastruktury, która ułatwiałaby eksploatację tych pojazdów. Zbyt mała ilość stacji ładujących oraz miejsc serwisowych, gdzie można by łatwo dokonać przeglądu to duży kłopot dla właścicieli. W dużych miastach, gdzie istnieje już takie zaplecze, kierowcy mają lepiej, ale poza nimi wszystko jest bardziej skomplikowane. W związku z tym, wyjazdy na dalsze trasy stają pod dużym znakiem zapytania, ponieważ zasięg aut elektrycznych jest znacznie mniejszy niż modeli spalinowych. Co więcej, elektryki, na ten moment, stanowią dobrą opcją do jeżdżenia niemal wyłącznie po mieście. Jest to jednak ogromna nisza dla przedsiębiorstw, które mogłyby rozwinąć swój biznes w oparciu o ekologiczne samochody oraz potrzebną dla nich infrastrukturę. Wciąż jest to bowiem temat rozwojowy, który cały czas ewoluuje.

Samochody przyjazne dla środowiska — co oprócz aut elektrycznych?

Samochody elektryczne z pewnością znajdują się na czele listy ekologicznych pojazdów. Na szczęście jednak oprócz nich w ofercie dostępne są alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest hybryda, czyli połączenie obu metod zasilania. Jest to wygodna opcja na okres, kiedy infrastruktura dopiero się rozwija i wciąż podróż na dłuższe dystanse jest sporym przedsięwzięciem. Do wyboru mamy także samochody zasilane gazem ziemnym (CNG). To również ciekawa alternatywa (choć obecnie także droga) dla osób, którym zależy na użytkowaniu produktów przyjaznych dla środowiska

Co jednak w sytuacji, kiedy zakup nowego auta (bez względu na jego rodzaj) nie wchodzi w grę? Czy możliwa jest bardziej ekologiczna jazda tradycyjnie zasilanym pojazdem? Możliwości jest kilka. Przede wszystkim możemy spróbować zmienić nastawienie do komunikacji publicznej. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu ograniczenie wypraw własnym samochodem na rzecz innych dostępnych środków transportu. Możemy więc częściej korzystać z tramwaju, autobusu czy pociągu i dać swoim czterem kółkom odpocząć. Po mieście bez trudu możemy poruszać się także piechotą.

Jeśli nie stać nas na samochód elektryczny, dobrym rozwiązaniem będzie przynajmniej ograniczenie szkód. W praktyce może to oznaczać na przykład unikanie zakupu bardzo starych pojazdów, które powstały w oparciu o przestarzałe technologie. Zamiast tego lepiej poszukać auta ze sprawdzonego źródła, które będzie zarówno bezpieczne, jak i wygodne w użytkowaniu. Co więcej, bardziej zrównoważona jazda (ostrożna i bez brawury) pozwoli nam zmniejszyć emisję spalin i zadbać o środowisko naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button