Regeneracja turbosprężarek

 

Obecne rozwiązane wykorzystywane podczas produkcji silników sprawiają użycie ich maksymalnej mocy przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa. Podstawowym sposobem pozwalającym na osiągnięcie tego celu jest zainstalowanie turbosprężarki. Wskazane urządzenie jest coraz wydajniejsze, jednak wymaga odpowiedniej ochrony i eksploatacji. Zastosowanie turbosprężarki w samochodach osobowych sprawia, że auta są bardziej przyjazne dla środowiska przyrodniczego. Dbałość o większą ekonomiczność silnika przyczynia się do tego, że komponent ten stał się na tyle popularny, że współcześnie stanowi nieodzowny element w budowie każdego auta. Na czym polega regeneracja turbosprężarek i dlaczego jest tak potrzebna? Przekonaj się!

W jakich samochodach instalowana jest turbosprężarka?

W pierwotnym zastosowaniu turbiny montowało się w sportowych samochodach w celu zwiększenia mocy silnika. Instalacje turbiny w autach osobowych dokonuje się raczej z uwagi na ekonomię i aspekt ekologiczny niż uzyskanie większych osiągów. Wynika to z tego, że wskazany mechanizm umożliwia ograniczenie zużycia paliwa.

Jak wygląda turbosprężarka?

Turbina przypomina ślimaka. Ogólnie rzecz ujmując, jest to obudowa wyposażona w dwa otwory, a mianowicie wlot, a także wylot na spaliny. We wnętrzu urządzenia zlokalizowana jest łopatka, która łącznie z piastą i wałem tworzy wirnik. Za pomocą tej struktury dochodzi do wytwarzania energii. Zużycie elementu ma związek z ilością kilometrów przebytych przez samochód, stylem jazy kierowcy, a także marką pojazdu. Podkreślić należy fakt, że zdecydowaną większość części auta można poddać regeneracji. Dzięki temu zmniejszamy koszty, które zostałyby poniesione w przypadku zakupu nowego podzespołu nawet o połowę. Wskazać należy, że turbosprężarkę również można poddać takiemu procesowi.

regeneracja turbosprężarek

Na czym polega regeneracja turbosprężarek?

Realizację tego działania należy rozpocząć od wyciągnięcia wskazanego urządzenia spod maski samochodu. Następnie oczyszcza się podzespół i dokonuje się oględzin stanu technicznego. Niezbędną czynnością jest rozkręcenie korpusu i rozbiór sprzętu na części. To pozwala na ustalenie rzeczywistej przyczyny usterki. Działania regeneracyjne wymagają wymiany uszkodzonych elementów, a ponadto doważenie rdzenia turbiny. W dalszej kolejności przywraca się maszynę do stanu przed jej demontażem. Co więcej, turbosprężarkę poddaje się testowi w specjalnie przystosowanym do tego celu urządzeniu. Weryfikacji poddaje się wszystkie parametry, które dotyczą przepływu powietrza łącznie ze zmianą geometrii komponentu. Pozytywny wynik badania jest jednoznaczny z gotowością turbosprężarki do dalszej pracy.

Jakie czynniki wpływają na sukces czynności regeneracyjnych turbosprężarki?

Regeneracja turbosprężarek zakończy się pozytywnie, gdy uwzględni się połączenie dwóch ważnych aspektów. Pierwszym warunkiem jest zaangażowanie do tego zadania profesjonalisty i fachowca, który dysponuje wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie. Zasadnicze znaczenie mają także wykorzystane części zamienne. Gwarancją powodzenie będą podzespoły markowe pochodzące z najwyższej półki.

W jaki sposób należy dbać o silnik wyposażony w turbinę?

Trzeba odpowiednio dbać o silnik z turbosprężarką. W tym celu należy używać olejów najwyższej jakości. Gdy uruchamia się samochód, należy powoli rozgrzać pojazd na jałowym biegu. W ten sposób olej dotrze w każdą lokalizację, przede wszystkim do turbosprężarki. Nie wolno nagle gasić silnika rozpędzonego do wysokich obrotów. Przed wyłączeniem koniecznie trzeba przez kilkanaście sekund zmniejszyć obroty turbosprężarki. Ważnym działaniem jest systematyczna wymiana filtra powietrza. Ochroni to przed dostaniem się zanieczyszczeń i pyłów do wnętrza turbiny. Nie należy zapominać o regularnej weryfikacji poziomu oleju silnikowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button