Płyn do DPF przedłuży życie filtra

 

Właściciele samochodów posiadających filtr cząstek stałych powinni specjalistycznie podchodzić do tego tematu i dbać o każdy szczegół. Dodatek do paliwa DPF może być jednym, z takich właśnie środków w tym celu. Płyn do DPF jest niczym innym, jak specjalnie skomponowanym preparatem, który ma za zadanie przedłużyć życie filtra. Czy każdy płyn do dpf przedłuży życie filtra? A może potrzebny jest jakiś specjalny środek do czyszczenia DPF? Kilka przydatnych informacji na ten temat.

Działanie filtra DPF miało być dłuższe

Filtr cząstek stałych, czyli DPF to sito, którego głównym zadaniem jest wyłapywanie wszystkich zanieczyszczeń w tym cząstek sadzy, wydobywających się ze spalin. Główne cel, był prosty i klarowny – czystsze powietrze i mniej dymu z rury wydechowej. Niestety nie wszystko jest takie kolorowe i po pewnym czasie filtr po prostu ulega zatkaniu. Dlatego należy kontrolować jego stan i w razie pewnych przesłanek w porę zareagować.

Istnieją pewne środki do czyszczenia, dodatki, które mają wspomagać pracę i działać zapobiegawczo. W sprzedaży są pewne preparaty do czyszczenia, które teoretycznie mają zaradzić wszelkim problemom związanych z filtrem DPF. Mają zapobiegać powstawaniu sadzy, dzięki temu żywotność automatycznie się wydłuża. Natomiast głównie okresem zalecanym do ich stosowania jest pora jesienno – zimowa, gdyż wtedy silnik potrzebuje więcej czasu na rozgrzanie się. Płyn do czyszczenia DPF może robić różnice, ale tak samo, jak olej do diesla. Zwykły olej nie będzie działał korzystnie w dłuższej perspektywie i może uszkodzić filtr DPF. Warto stosować takie oleje, które na opakowaniu mają oznaczenia LowSAPS, DPF, Emmision System Protection.

Płyn do DPF

Na początku należy rozróżnić mokry filtr cząstek stałych (FAP), a suchy filtr cząstek stałych (DPF). Do filtra FAP dodaje się specjalny płyn, który umieszczony jest w oddzielnym pojemniku i obniża temperaturę spalania. Natomiast DPF nie posiada żadnego zbiornika z płynem. Filtr zostaje podgrzany, a wtedy wysoka temperatura skutkuje utlenieniem sadzy. Jednak nie zawsze działa to tak jak powinno, ponieważ krótkie trasy, chociażby po mieście, nie aktywują w pełni trybu oczyszczania.

płyn do dpf

Rozwój przemysłu chemicznego oraz chęć udoskonalenia pewnych procesów, sprawiła, że na rynek trafiły preparaty mające na celu poprawienie działania filtrów DPF. Preparat do czyszczenia DPF bazuje na tlenku ceru, którego cząsteczki mają wielkość 10 mm i są mniejsze o 50 razy od tych używanych w systemach FAP. Badania wykazały także, że nanodrobinki ceru w dawkowaniu 10 pmm są równoznaczne z oryginalnym płynem stosowanym w mokrym filtrze cząstek stałych. Dzięki temu temperatura obniża się nawet do 400 stopni Celsjusza, powodując przy tym proces ciągły. Ponadto nanodrobiny ceru stosowane w płynach do paliwa, są skuteczne i nie zatykają filtra DPF. Dlatego płyn do dpf zawierający nanodrobiny dwutlenku ceru przedłuży życie filtra.

Środek do czyszczenia DPF – dostępne preparaty na rynku

Jest kilka dostępnych preparatów, które wspomagają i oczyszczają filtr dpf. Warto przyjrzeć się kilku bliżej i poznać niektóre z nich. Jednym z takich środków jest Walker Eolys, który można stosować zarówno do suchego filtra cząstek stałych, jak i do mokrego. Obniża temperaturę do 450 stopni Celsjusza. Należy jednak zauważyć, że jest stosowany nie do wszystkich modeli samochodów, a jedynie do wyszczególnionych.

Inny płyn do czyszczenia dpf to Liqui Moly to także dodatek do paliwa dpf. Ma zapobiegać powstawaniu sadzy, przy tym wydłużać żywotność filtra. Tutaj może być on stosowany do prawie każdego modelu samochodu z silnikiem Diesla. Wyjątkiem są auta posiadające elektroniczny system sterowania dozowania dodatków podczas tankowania. Preparat zmniejsza powstania sadzy, co przekłada się na żywotność filtra oraz eksploatacje samochodu.

Trzecim dosyć znanym dodatkiem do paliwa jest DPF Super Cleaner. Podobnie jak poprzednicy ma ułatwić wypalanie dpf, obniżyć temperaturę sady i wydłużyć życie filtra. Również może być stosowany w filtrach dpf, jaki fap. Wlewa się go do baku przed tankowaniem, a regularne stosowanie ma lepiej dopalać cząsteczki sadzy. Dodatkowo dzięki swoim smarującym właściwością ulepsza układ wtryskowy samochodu.

Środek do czyszczenia DPF – podsumowanie

Wszystkie wymienione wyżej płyny, mają działać tak samo, mając przy tym podobne właściwości. Czy działają? Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Filtr DPF może sprawiać problemy, ale to wszystko zależy, na jaką skale się pojawiają. W takich przypadkach płyn do czyszczenia dpf używany nawet raz na jakiś czas może przynieść pozytywne rezultaty. Szczególnie kiedy pojazd wykorzystuje się głównie w miejskich warunkach, gdzie nie ma do końca możliwości wypalenia sadzy. Dodatek do paliwa dpf pomoże, ale nie usunie popiołów znajdujących się w filtrze. Profesjonalne czyszczenie dostępne jest jedynie w warsztatach, które specjalizują się w takich usługach i proponują metodę hydrodynamiczną. Jednak należy zauważyć, że dodatki do paliwa mogą ułatwić i przyspieszyć regeneracje filtra DPF, wykonywanej w specjalistycznym salonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button