Objawy uszkodzonej turbiny

Obecnie turbosprężarki odgrywają coraz większe znaczenie w samochodach osobowych. Dlatego warto więcej dowiedzieć się na ich temat. Czasami trudno jest stwierdzić, czy doszło do uszkodzenia tej części, czy też innych podzespołów znajdujących się pod maską auta. Zatem przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym postaramy się nakreślić najczęstsze objawy uszkodzonej turbiny. Podpowiemy także, czym konkretny symptom mógł być spowodowany.

Objawy uszkodzonej turbiny — głośna praca jednostki napędowej i stukanie pod maską

Jednym z objawów informujących o uszkodzonej turbinie jest głośna praca silnika i stukanie pod maską. Jednakże występowanie samych tych wskaźników nie musi oznaczać, że w konkretnej sytuacji szwankuje układ turbodoładowania. W tym przypadku nie należy czekać, a odwiedzić profesjonalny warsztat samochodowy. Generowanie znacznego hałasu, jeśli chodzi o turbosprężarkę, oznacza, że doszło do wyrobienia wirnika turbiny bądź uszkodzenia w sprężarce. Wówczas najczęściej potrzeba wymienić rdzeń tego podzespołu. Z kolei wydobywające się gwizdy mogą wskazywać, że pęknięciu uległ przewód, który doprowadza powietrze do chłodnicy intercoolera. W rezultacie przed podjęciem jakiegokolwiek działania warto w pierwszej kolejności zweryfikować ten element. Gdy wśród objawów występuje też stukanie i tarcie, to wówczas nie należy szukać źródła wyłącznie w układzie turbodoładowania. Odgłosy te mogą sugerować na kłopoty z jednostką napędową, rozrządem lub głowicą.

Okresowa lub stała utrata mocy

Kolejny często pojawiający się symptom to okresowa utrata mocy. Dotyczy to przede wszystkim turbosprężarek, których konstrukcja uwzględnia technologię zmiennej geometrii kierownic turbiny. Zebrany nagar przyczynia się do tego, że kierownice ulegają zapieczeniu i turbosprężarka nie jest w stanie osiągnąć właściwej prędkości obrotowej do sprężania powietrza. Z kolei stałe straty mocy mogą być związane ze zużyciem elementów turbiny, a więc jej zatarciem. Co więcej, może to być również nieszczelność między turbodoładowaniem a układami przelotowymi.

Objawy uszkodzonej turbiny — niebieski lub czarny dym

Objawy uszkodzonej turbiny to też wydobywanie się niebieskich lub błękitnych kłębów dymu. W takiej sytuacji można mówić o spalaniu oleju silnikowego. Najprawdopodobniej otrzymujesz wówczas informację, że masz do czynienia z rozszczelnieniem układu turbodoładowania bądź uszkodzeniem panewek w silniku. Bywa też tak, że dym jest czarny i wówczas oznacza to, że jest to zbyt mała ilość sprężonego powietrza, wtłaczanego do komory spalania.

objawy uszkodzonej turbiny

Uszkodzona turbosprężarka, czyli wyciek lub brak oleju silnikowego

Wyeksploatowanie łożysk lub pierścieni uszczelniających może wywołać też skutek w postaci nadmiernego zapotrzebowania turbosprężarki na olej silnikowy. W rezultacie środek ten przedostaje się w punkty, w których niestety nie powinien się on znaleźć. Co więcej, niedostateczna ilość oleju silnikowego może też informować o zatkaniu przewodu, którego zadanie polega na odprowadzaniu oleju z turbiny. Często jest to też nieszczelność powstająca między turbosprężarką a układem dolotowym.

Jak dbać o turbosprężarkę i przedłużyć jej żywotność?

Wiele problemów z turbiną wynika z niewłaściwej eksploatacji auta przez samych kierowców. Warto zatem zapamiętać kilka zasad, które mogą przedłużyć żywotność tego podzespołu. Po pierwsze koniecznie unikaj wchodzenia na wysokie obroty natychmiast po odpaleniu silnika. Ponadto pamiętaj też o tym, aby zostawić przez moment włączoną silnik po jeździe. Dzięki temu schłodzisz turbosprężarkę. Ostatnia ważna kwestia dotyczy systematycznej wymiany oleju silnikowego. Reaguj też na wszelkie symptomy i informacje, które samochód będzie Ci wysyłał. Nie bagatelizuj niczego, ponieważ bark reakcji może narazić cię na poważne naprawy, a w tym dużo większe koszty.

Uszkodzona turbina może dawać różne sygnały, trzeba mieć jednak świadomość, że mogą one świadczyć też o uszkodzeniu innego komponentu. Dlatego taki istotne jest, aby w przypadku ich wystąpienia oddać samochód do renomowanego warsztatu w celu wykonania odpowiednich badań diagnostycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button