Niesprawny DPF może uszkodzić turbosprężarkę

Współcześnie produkowane samochody wyposażone są w nowoczesne systemy zarządzania oraz wypełnione zaawansowaną elektroniką. W praktyce oznacza to często, że kierowca nie musi się o nic martwić, bo wszelkie ewentualne usterki czy błędy są na bieżąco wychwytywane. Osoba korzystająca z pojazdu wie dzięki temu, kiedy pojawi się jakakolwiek awaria. Warto mieć jednak świadomość, że technologie rzadko bywają w 100% niezawodne. Co więcej, w obiegu znajduje się również wiele aut, które nie mają tak nowoczesnych rozwiązań i w ich przypadku należy korzystać z tradycyjnych metod radzenia sobie z problemami. W jaki sposób wykryć niesprawny DPF? Jak zdiagnozować usterkę i jak najłatwiej ją usunąć?

Obserwacja najlepszym środkiem zapobiegawczym

Nowoczesne samochody to niezwykle zaawansowane maszyny, w których wszystkie układy działają w oparciu o skomplikowaną elektronikę. Większość usterek wykrywa się dzięki temu niezwykle sprawnie i wygodnie, za pomocą centralnego komputera, który sprawdza poszczególne elementy pod kątem ich sprawności oraz stopnia zużycia. Kierowca wie o wszystkim na bieżąco, ponieważ system pokładowy informuje go o wszelkich nieprawidłowościach. Tym sposobem stajemy się jednak uzależnieni od niego. Niestety, ma to też swoje minusy, jako że elektronika bywa zawodna i nie zawsze działa w pełni prawidłowo. Może się więc zdarzyć, że usterka zostanie zignorowana lub nie uda się jej wykryć na czas. Jak uchronić się przed taką sytuacją?

Doświadczony, dobry kierowca najlepiej zna swoje cztery kółka. Z czasem potrafi on nawet wyczuć jakiekolwiek nieprawidłowości czy usterki. Ta umiejętność jest bardzo ważna, ponieważ pozwala zawczasu wykryć ewentualne błędy, szczególnie jeśli nowoczesna elektronika zawiedzie. Dzięki uważnej obserwacji możemy zauważyć takie błędy jak zapchany filtr DPF. Im szybciej zdiagnozujemy problem, tym szybciej będzie można go usunąć.

Niesprawny DPF – jak go rozpoznać?

Specjaliści sugerują, że zapchany filtr daje bardzo wyraźne objawy. Do najważniejszych należą spadki w osiągach oraz zwiększone obroty silnika. W razie jakichkolwiek obaw czy wątpliwości dobrze jest także zwrócić uwagę na pracę samego silnika. Niesprawny DPF może objawiać się również przechodzeniem samochodu w tryb awaryjny lub zbyt szybkim zatarciem go. Warto uświadomić sobie, że wadliwy filtr może mieć ponadto poważne konsekwencje i znacząco wpływać na jakość prowadzenia, a nawet na prawidłową jazdę i pracę poszczególnych układów.

niesprawny DPF

Dlaczego nie można ignorować zapchanego filtra DPF?

Wadliwy DPF może wpływać nie tylko na pracę samego filtra, ale również na działanie całego układu. W ekstremalnych przypadkach może zaburzyć nawet funkcjonowanie silnika. Jakie jeszcze konsekwencje może mieć zapchany DPF?

Najoczywistszym skutkiem usterki jest znaczące pogorszenie komfortu jazdy. Ono także w pierwszej kolejności powinno dać nam do myślenia, że nie wszystko w samochodzie działa prawidłowo. Jeśli mimo tego, zignorujemy oczywiste sygnały, może to wywołać poważne konsekwencje. FIltr DPF, w którym gromadzi się zbyt duża ilość spalin, sadzy oraz innych pozostałości, wpływa bezpośrednio na pracę silnika. Ma on zauważalnie gorsze osiągi, wahania mocy. Bardzo często także system napędowy przechodzi w tryb awaryjny. Niesprawny układ filtrujący będzie oddziaływał również na elementy takie jak turbosprężarka. Silnik otrzymuje bowiem w takiej sytuacji błędne sygnały, co z kolei prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu pojazdu.

Niesprawny DPF i co dalej?

Filtr, w którym zgromadzi się zbyt duża ilość spalin oraz innych pozostałości, wysyła do silnika błędne sygnały, przez co układ, częściej niż jest to konieczne, inicjuje proces wypalania. W efekcie tego zużywa się większą ilość paliwa, a olej napędowy trafia do oleju silnikowego, co zasadniczo zmniejsza zdolności smarne, a w konsekwencji może prowadzić nawet do zatarcia silnika.

Dlatego właśnie, zarówno mechanicy, jak i fani czterech kółek zalecają, aby nie ignorować sygnałów o zapchanym filtrze. Każdorazowo należy sprawdzić niepokojące znaki i symptomy, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości, najlepiej od razu oddać pojazd do czyszczenia DPF-u. Warto przy tym zwrócić uwagę, że całkowita wymiana filtra może okazać się bardzo kosztowna i nieopłacalna. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie hydrodynamiczne czyszczenie urządzenia. Pozwoli nam ono zaoszczędzić pieniądze, a przy tym także zwiększy wydajność filtra DPF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button