Domowe metody czyszczenia DPF – czy są skuteczne?

 

Filtr cząstek stałych DPF jest elementem, który znajduje zastosowanie w samochodach z silnikiem diesla. Od pewnego czasu występuje on również w jednostkach benzynowych, tylko pod inną nazwą, a dokładniej jako GPF. Najważniejsze zadanie tego komponentu polega na obniżaniu emisji szkodliwych spalin do atmosfery. Po pewnym czasie dochodzi do sytuacji, w której filtr ulega zanieczyszczeniu. Element ten przepełnia się sadzą i wówczas kierowca otrzymuje informacje o tym na desce rozdzielczej przez odpowiednią kontrolkę. Dowiedz się, czy istnieją domowe metody czyszczenia DPF. Sprawdź, czy techniki te są skuteczne.

Kiedy filtr DPF ulega zapchaniu?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy to od wielu różnych czynników. Wpływa na to przede wszystkim sposób jazdy. Co więcej, nie bez znaczenia jest także jakość tankowanego paliwa, a także oleju silnikowego. Należy zadbać także o stan innych podzespołów, ponieważ w silnikach diesla wszystko ma znaczenie. Wadliwa praca turbosprężarki czy wtryskiwaczy ma także wpływ na sprawność filtra cząstek stałych. Takim czynnikiem są także warunki drogowe. Wielu kierowców podejmuje próby polegające na samodzielnym oczyszczeniu filtra DPF domowymi sposobami. Czasami udaje się osiągnąć pożądany skutek, a innym razem wręcz przeciwnie.

Domowe metody czyszczenia DPF, czyli czyszczenie filtra myjką ciśnieniową

Najpopularniejszym sposobem na wyczyszczenie filtra DPF jest myjka ciśnieniowa typu karcher. Oczywiście niektóre osoby rozwiązują swój problem, a inne niestety ponoszą porażkę. Wynika to z tego, że woda kierowana na ten element z dużym ciśnieniem najprościej w świecie może go po prostu uszkodzić. Co więcej, taką metodą nie udaje się także usunąć wszystkich zabrudzeń. Nie ma także odpowiednich warunków niezbędnych do wysuszenia filtra. Dlatego po tym właśnie zabiegu sadza, popiół i inne zabrudzenia tworzą papkę o bardzo gęstej strukturze. Zatem niejednokrotnie filtr jest w stanie zapewnić znacznie mniejszą przepustowość niż przed przeprowadzeniem tego zabiegu.

Jednakże po podjęciu nieudanej próby przy użyciu płynu do czyszczenia DPF, wiele filtrów cząstek stałych można z powodzeniem zregenerować w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Jednakże wówczas przed przeprowadzeniem zasadniczego zadania należy w pierwszej kolejności wypłukać element z środków chemicznych używanych w trakcie czyszczenia domowego.

Domowe metody czyszczenia DPF - czy są skuteczne?

Domowe metody czyszczenia DPF, czyli wykorzystanie płynu do kominów

Kierowcy często wykorzystują też płyn do kominów w celu wyczyszczenia filtra cząstek stałych DPF. W tym przypadku podczas tej czynności element zalewa się tym preparatem bądź dimerem. W dalszej kolejności filtr należy zostawić w takim stanie na jakiś czas, czyli do chwili, w której nieco odmięknie. Wówczas kierowca przystępuje do płukania elementu wodą. Jednakże jest to także metoda o niskiej skuteczności. Co więcej, silne środki chemiczne mogą także niekorzystnie wpłynąć na zmianę właściwości filtra. Dlatego po tym zabiegu może okazać się, że DPF nie będzie już spełniał swojego zadania.

Domowe metody czyszczenia DPF, czyli wykorzystanie środków do czyszczenia DPF płynów bez potrzeby demontażu filtra

Na liście domowych metod, jeśli chodzi o czyszczenie filtra cząstek stałych jest użycie płynów do czyszczenie DPF, bez jego demontażu. W tym przypadku produkt wlewa się do wewnątrz. Dzięki temu zyskujesz gwarancję bezpieczeństwa tego elementu. Jednakże jest i gorsza strona medalu. Technika ta nie daje możliwości pozbycia się popiołu z filtra DPF. Oczywiście przez pewien czas wszystko działa dobrze i problem znika, ale niestety później niekorzystna sytuacja powraca.

Domowe metody czyszczenia DPF - czy są skuteczne?

Domowe metody czyszczenia filtra DPF, czyli technika ultradźwiękowa

Inną techniką związaną z czyszczeniem filtra DPF jest metoda ultradźwiękowa. W tym przypadku element należy zanurzyć w wannie, w której znajduje się odpowiedni roztwór. Wówczas umieszczone w środku ultradźwięki będą generowały fale pod postacią pęcherzyków, które umożliwiają czyszczenie powierzchnię DPF. Zaletą tej metody jest brak konieczności rozcinania filtra. Jest także i wada, o której nie należy zapominać. Gdy kanały w filtrze są bardzo zapieczone, niestety nie uda się tego w całości usunąć. Wynika to z tego, że woda nie przedostanie się do każdego obszaru. Dlatego jej działanie jest w dużym stopniu ograniczone. W rezultacie niektóre miejsca koniecznie trzeba przedmuchać sprężonym powietrzem.

Jaka jest najlepsza metoda na wyczyszczenie filtra DPF?

Tak naprawdę to nie ma najlepszej metody na wyczyszczenie filtra DPF, ponieważ każda przynosi zarówno zalety, jak i wady. Wiele osób poleca technikę hydrodynamiczną, którą wykonuje się na zdemontowanym filtrze. W tym przypadku DPF jest przepłukiwane strumieniem wody z zastosowaniem bardzo wysokiego ciśnienia. Wśród zalet wymienia się krótki czas zabiegu i dość dużą skuteczność. Jednakże istnieje też niebezpieczeństwo obsunięcia się filtra cząstek stałych w obudowie układu oczyszczania spalin. Ponadto nawet wypalanie w trybie serwisowym ma swoje minusy. Jest ono polecane tylko w przypadku samochodów z małym przebiegiem, czyli do 50 tysięcy kilometrów. Co więcej, takie działanie ma także negatywny wpływ na silnik, ponieważ go bardzo obciąża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button