Dlaczego turbosprężarka przepuszcza spaliny?

Turbosprężarka jest raczej urządzeniem wyróżniającym się trwałością, wbrew powszechnej opinii. Jednak nie oznacza to, że nie może dojść do jej uszkodzenia, ponieważ jak każda inna część w samochodzie wymaga ona odpowiedniego traktowania. Jednym z przykładów nieprawidłowości, które mogą się pojawić, jest rozszczelnienie turbosprężarki. Dowiedz się, dlaczego turbosprężarka przepuszcza spaliny.

Dlaczego tak się dzieje, że turbosprężarka przepuszcza spaliny?

Do przepuszczania spalin przez turbosprężarkę dojdzie w wyniku jej nieszczelności. Jednakże to nie jedyne przyczyny tego stanu rzeczy. Do takiej sytuacji prowadzą też cofające się spaliny, a także wyciek oleju z turbosprężarki. W kabinie samochodu może pojawić się też zapach spalin. Oznacza to, że doszło do wyeksploatowania filtra kabinowego. Wówczas trzeba wymienić go na nowy.

Jakie są objawy świadczące o nieszczelności turbiny?

Nieszczelna turbina powoduje, że spaliny wydobywają się z jej obudowy. Co więcej, spadnie też moc pojazdu. Cechą charakterystyczną jest także specyficzny dźwięk i głośna praca samochodu. Kierowca doświadczy wtedy też jazdy z efektem szarpania. Niebezpieczna jest też jazda autem, gdy turbosprężarka przepuszcza olej. Trzeba także pamiętać o tym, jakie jest prawidłowe ciśnienie doładowania turbiny.

Jakie są powody wydostawania się spalin z turbosprężarki?

W maszynie wirnikowej bardzo często znajdują się spaliny, które nie mogą znaleźć ujścia w innych kanałach, na przykład części występujących w układzie wydechowym. Dokładniej chodzi o to, że spaliny obecne w formie dymu przedostają się ponownie do turbosprężarki z niedrożnych filtrów DPF bądź zapchanych katalizatorów. Dlatego, gdy zobaczysz dym, koniecznie zweryfikuj stan tych elementów. Spaliny wychodzące z turbosprężarki związane są z uzasadnionym zużyciem tej części. Co więcej, może to wynikać również z uszkodzenia uszczelnień tego elementu.

Turbosprężarka przepuszcza spalin

Czy turbosprężarka przepuszcza spaliny może doprowadzić do uszkodzenia silnika?

Niestety niesprawna turbosprężarka może doprowadzić do uszkodzenia silnika samochodu. Pamiętaj o tym, że każdy problem techniczny tej części może spowodować poważniejsze kłopoty i wywołać potrzebę poniesienia poważniejszych kosztów na naprawę. Dlatego należy sprawnie reagować na każdą usterkę Twojego auta. W ten sposób uda Ci się zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy. Każdy kierowca, który korzysta z pojazdu wyposażonego w turbosprężarkę, powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak odpowiedzialne eksploatować pojazd. Istotne znaczenie ma tutaj przede wszystkim cierpliwość przed dynamiczną jazdą. Co więcej, pamiętaj też o schłodzeniu jednostki po trasie. W przypadku samochodów wyposażonych w system turbo duże znaczenie ma także regularna wymiana oleju. Tankuj też paliwo wysokiej jakości, a także nie zapominaj o systematycznej wymianie filtrów.

Co zrobić, gdy dojdzie do nieszczelności turbosprężarki?

Nieszczelność turbosprężarki wpływa na działanie całego pojazdu. Przez to komfort podróżowania jest znacznie osłabiony. Kierowca, jak i pozostałe osoby siedzące w samochodzie doświadczą wielu nieprzyjemności. Na liście tych symptomów warto wymienić: wycie samochodu przypominające syrenę, spadek mocy silnika, wydobywające się różne hałasy, jak i brak przyspieszenia. W takich okolicznościach należy podjąć odpowiednie działania, ponieważ nie jest wskazana jazda z uszkodzonym systemem turbo. Wówczas może dojść do jeszcze poważniejszych usterek, a tym samym dużych wydatków. Mogą powstać nieprawidłowości w działaniu pozostałych podzespołów.

Na czym polega diagnostyka turbosprężarki?

Pewne rzeczy, jeśli chodzi o prawidłowe działanie turbosprężarki, możesz sprawdzić samodzielnie. Gdy zobaczysz dym wydostający się z pojazdu, wyciek oleju, usłyszysz dziwne dźwięki czy też spadek mocy to możesz mieć pewność, że doszło do uszkodzenia systemu turbo. Taki hałas jak huczenie, gwizd, tarcie powinny skłonić Cię do wizyty w dobrym warsztacie samochodowym. Wówczas specjaliści przeprowadzą szczegółową diagnostykę, zweryfikują problem i go naprawią. W rezultacie unikniesz poważniejszych problemów.

Turbosprężarka przepuszcza spaliny wtedy, gdy jest nieszczelna. Gdy filtr cząstek stałych DPF i katalizator zgromadziły dużo zanieczyszczeń oraz nie mają możliwości wyjścia przez układ wydechowy auta, zaczynają powracać do układu turbodoładowania. W efekcie zaczynają one wychodzić przez turbosprężarkę. O rozszczelnieniu systemu turbo świadczą liczne objawy. Wówczas następuje spadek mocy silnika, pojawia się też charakterystyczny hałas, a także gwizd i inne dźwięki. Cechą charakterystyczną jest też obecność oleju w układzie wydechowym i w dolotowym. Co więcej, jeździe będzie także towarzyszyć szarpanie. W takich okolicznościach trzeba działać bardzo szybko, ponieważ nieszczelna turbina może wpłynąć na wadliwe funkcjonowanie całej jednostki napędowej. Jest to też niebezpieczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto mogą pojawić się kolejne problemy, które doprowadzą do usterek, a tym samym także poważnych kosztów. Dlatego w takich okolicznościach odwiedź dobry warsztat samochodowy, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button