Czyszczenie turbosprężarki: Jak dbać o turbosprężarkę, aby uniknąć problemów?

Turbosprężarka j jest ważnym elementem samochodu. Istotne jest to, że turbodoładowanie pracuje w dość trudnych warunkach. Jednym z takich czynników jest wysoka temperatura, znajdującego się w środku oleju. Metodą, która zminimalizuje usterki tego elementu jet regularne czyszczenie turbosprężarki. Dowiedz się więcej na ten temat.

Co warto wiedzieć na temat turbosprężarki?

Turbosprężarka jest częścią, której głównym zadaniem jest poprawa mocy pojazdu. Co więcej, jest to element, który równocześnie zmniejsza nakłady paliwa. Istotne jest to, że prezentowana część samochodu składa się z turbiny i sprężarki. Są to zatem segmenty, które ściśle ze sobą współpracują. Turbina napędzana jest za sprawą gazów wylotowych silnika spalinowego. Przechodzą one przez wirnik turbiny i wydalane są przez układ wydechowy auta. Ruch obrotowy turbosprężarki przechodzi przez wirnik i spręża powietrze, które w dalszej kolejności wydostaje się przez dolot i filtr. Niektóre modele turbiny są tak skonstruowane, że powietrze kierowane jest bezpośrednio do kolektora dolotowego. Nowoczesne samochody mogą też mieć intercooler. Jest to element, w którym rozgrzane powietrze ochładza się, zanim dotrze do komory spalania.

Czyszczenie turbosprężarki – kiedy należy to zrobić?

Wirniki turbiny i sprężarki pracują w trudnych warunkach, a dokładniej w temperaturze na poziomie 500 stopni Celsjusza. Rezultatem może być zwęglenie silnika. Na łożyskach tworzą się zmatowienia i nagary. Do wnętrza mogą dostać się także różne ciała obce, które mogą mieć negatywny wpływ na działanie tego podzespołu. Co więcej, gdy silnik auta jest niewłaściwie wyregulowany, na turbinie mogą osadzać się cząstki węgla pochodzące z sadzy. Turbinę należy zatem czyścić wówczas, gdy pojawią się pierwsze objawy świadczące o zanieczyszczeniach. Kierowca może to odczuwać jako zmniejszenie mocy silnika, tworzenie się białych spalin, a także większego zużycia oleju silnikowego. Układ turbodoładowania może również zdecydowanie głośniej pracować.

Czyszczenie turbosprężarki

Czyszczenie turbosprężarki

Kierowcy często zastanawiają się nad tym, czy mogą samodzielnie wyczyścić turbosprężarkę. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku dostępne są środki. Są to preparaty, które dają możliwość bezpiecznego wyczyszczenia układu podczas aktywnej pracy silnika. Jednakże jet to procedura, którą przeprowadza się tylko w celach profilaktycznych i zapobiegawczych. Produkty dostępne na rynku doskonale czyszczą nie tylko turbosprężarkę, ale także zawory, komorę spalania i przepustnicę. Przed wykonaniem jakiejkolwiek pracy kierowca musi zweryfikować poziom i stan oleju. Co więcej, należy też nie doprowadzać do pracy turbosprężarki na sucho.

Najczęściej jest tak, że produkt przeznaczony do czyszczenia turbosprężarki dozuje się wprost do układu dolotowego. Co więcej, w czasie tej czynności silnik należy uruchomić i nagrzać. Jest to zabieg, który może skutecznie rozwiązać większość problemów z zaworem EGR, przepustnicą lub nierówną pracą silnika. Dzięki temu turbina będzie działać przez dłuższy czas bezawaryjnie.

Ważne jest to, aby samodzielnie nie czyścić turbosprężarki, gdy istnieje podejrzenie, że występuje awaria, któregokolwiek z elementów. W tym celu najlepiej skontaktować się z dobrym mechanikiem. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że gdy podczas badania stanu technicznego pojazdu zdiagnozuje się usterki, koniecznie trzeba je usunąć lub wymienić wybrakowane komponenty.

Proces regeneracji turbosprężarki

Uszkodzenie turbosprężarki może pojawić się z różnych problemów. Może dojść do uszkodzeń takich elementów jak mocowanie, obudowa, wirniki, łopatki, łożyska, czy też rdzeń. Doskonałym rozwiązaniem na takie sytuacje może okazać się regeneracja turbosprężarki. Jest to zabieg, który wykonuje się w specjalistycznych serwisach. Na początku tego procesu demontuje się poszczególne części i elementy. Osady usuwa się za pośrednictwem organicznego rozpuszczalnika. Pozostałe zanieczyszczenia rozbijają ultradźwięki. Gdy jest to turbosprężarka ze zmienną geometrią, łopatki kierownicy spalin czyści się, aż do pełnej swobody ruchu.

Co więcej, absolutnie nie należy stosować środków ściernych. Jest to spowodowane tym, że dzięki temu zadbamy o doskonałą jakość wyważenia wirnika. W ten sposób ochronimy też przed zwiększeniem oporów. Istotne jest także to, że niektóre elementy turbiny wymagają piaskowania. Pod dokładnym wyczyszczeniu turbiny specjalista może dokładnie zobaczyć wszelki usterki, czy też uszkodzenia. Kolejnym etapem prac jest wymiana niezbędnych komponentów na nowe. Na końcu wykonuje się montaż elementu w podzespole. Istotne jest też to, że zaprezentowane czynności wykonuje się w jałowych warunkach, ponieważ dzięki temu można skutecznie zabezpieczyć układ przed zanieczyszczeniami mogącymi wywołać kolejną awarię. Regeneracja turbosprężarki jest doskonałym sposobem na to, aby element działał dłużej w sposób bezawaryjny. Co więcej, jest to też tańsze rozwiązanie niż wymiana turbiny na nową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button