Czyszczenie turbiny koszt, proces i ciekawostki

Turbodoładowanie pracuje w ciężkich warunkach. Wysoka temperatura bardzo często przekracza dopuszczalne wartości. Do tego wiele innych czynników sprawia, że element ten często ulega awariom. Bardzo dobrym sposobem na zniwelowanie problemu jest regularne czyszczenie turbiny. Dowiedz się, ile to kosztuje, jak wygląda proces, a także wiele innych ciekawostek na ten temat.

Czym jest turbosprężarka?

Samochody, które korzystają z rozwiązania w postaci turbiny, są bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Element ten znacząco poprawia moc auta. Składa się ona z dwóch segmentów, a mianowicie turbiny i sprężarki. Turbosprężarkę napędzają gazy wylotowe silnika spalinowego przepływające przez wirnik turbiny. Następnie wydalane są one przez układ wydechowy. Z kolei przez wał ruch obrotowy wirnika turbiny przechodzi na wirnik sprężarki. On natomiast spręża powietrze, które wydostaje się przez dolot i filtr. Powietrze może być też kierowane bezpośrednio do kolektora dolotowego. Warto podkreślić jednak to, że w przypadku zdecydowanej większości aut, przede wszystkim w nowoczesnych, stosuje się intercooler. W nim rozgrzane po sprężeniu powietrze ulega ponownemu chłodzeniu przed wprowadzeniem do komory spalania.

Występujący wewnątrz wirnik może obracać się nawet z prędkością dochodzącą do 250 tysięcy razy na minutę. Interesujące jest też to, że temperatura, w której pracuje ten element, może dochodzić nawet do 500 stopni Celsjusza. Każdy z pewnością przyzna, że są to niezwykle wymagające warunki.

Dlaczego czyszczenie turbiny jest taki istotne?

Praca w wysokiej temperaturze prowadzi do zwęglenia oleju silnikowego. W rezultacie tworzą się na wałku, a także łożyskach zmatowienia. Wówczas najprawdopodobniejszym scenariuszem będzie ich zatarcie i unieruchomienie. Istotne jest też to, że na poprawne działanie tego elementu negatywny wpływ mają również ciała obce. Są to głównie mikrozanieczyszczenia w postaci pyłu z zużywających się uszczelek pochodzących z układu wydechowego. Negatywnie na funkcjonowaniu turbiny odbijają się też osady cząstek węgla z sadzy powstające w wyniku niewłaściwie wyregulowanego silnika.

Pamiętaj też o konkretnej procedurze przy z silnikiem z turbodoładowaniem, gdy kończysz jazdę. W sytuacji, gdy uruchomisz silnik po tym jak nagle się zatrzymasz turbosprężarka będzie funkcjonować przez moment, ale bez czynnika chłodzącego i smarującego. W konsekwencji dojdzie do mineralizacji oleju, który niestety nie będzie spełniał swojej funkcji. Możesz być wtedy pewien lub pewna efektów opisanych wcześniej. Sposobem na to, aby od rezultatów zużycia skutecznie się ochronić i przedłużyć żywotność turbiny jest jej regularne czyszczenie.

Skąd wiadomo, że turbina wymaga czyszczenia?

Do poprawnego działania silnika spalinowego potrzeba sprężonego powietrza. Turbina wprowadza do komór silnika większe ilości powietrza. W rezultacie dochodzi do zwiększonej wydajności silnika. Co więcej, słabe rozpraszanie paliwa daje skutek w postaci gromadzenia się znacznych zanieczyszczeń i zapychania się układu wydechowego auta. Pojawia się więc negatywne ciśnienie na turbosprężarce, które zmniejsza moc silnika, a także blokuje spaliny. W tej sytuacji zauważysz też wiele dodatkowych objawów. Z pewnością Twój samochód będzie wówczas wydawał dziwne dźwięki przy zapalaniu. Ponadto, jest to też obecność tak zwanych białych spalin. Inne objawy to między innymi duże zużywanie się oleju silnikowego i głośna praca układu turbo.

Jak wygląda proces czyszczenia turbosprężarki?

Przed przystąpieniem do realizacji zasadniczych czynności turbinę rozbiera się na części. W dalszych krokach z wykorzystaniem rozpuszczalnika organicznego usuwa się osady zapieczone na bazie oleju. Płuczki ultradźwiękowe doskonale poradzą sobie z pozostałymi zanieczyszczeniami. Istotne jest też to, że łopatki kierownicy spalin zmiennej geometrii czyści się aż do pełnej swobody ruchu. Nie można posługiwać się nawet najdrobniejszym papierem ściernym. Sięgnięcie do takiego rozwiązania może spowodować wyważenie wirnika i zwiększenie oporów, na co narażony jest ten element.

Ile kosztuje czyszczenie turbiny?

Czyszczenie turbosprężarki należy oddać w ręce specjalistów. Taką pracę wykonuje załoga autoryzowanych stacji obsługi pojazdów. Jest to niezbędne, gdyż proces wymaga przede wszystkim wiedzy, skrupulatności, zaangażowania i dokładności. W tym przypadku łatwo o pomyłkę, która może źle skończyć się dla Twojego ukochanego auta. Demontaż i czyszczenie turbosprężarki to wyzwanie dla profesjonalistów. Najlepiej wybrać serwis, który ma duże doświadczenie w tej dziedzinie. Warto wspomnieć, że ceny regeneracji turbiny wynoszą około 390 złotych i więcej w zależności od konkretnego przypadku. Duży wpływ na koszt ma lokalizacja. Oczywiście w większych miastach stawki będą wyższe niż w małych miejscowościach.

Można też dokonać czyszczenia turbiny bez demontażu. W tym przypadku do kosztów zabiegu zalicza się wyłącznie cenę zakupu preparatu. Środki dobrej jakości kosztują niecałe 50 złotych. Nie trzeba tutaj doliczać wydatku związanego z robocizną, gdyż każdą czynność wykonasz samodzielnie. Jednak może okazać się, że na takie zabiegi jest już za późno i zanieczyszczenia narosły w takim stopniu, że pomoże tylko czyszczenie w myjce ultradźwiękowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button